AB Parlamentosu’nun Nazizmi ve komünizmi eşit biçimde zararlı olarak değerlendirmesi tepki çekti

İmzalanan önergede “radikal ideolojilerin toplumdaki kabulünün artışına” yönelik derin bir kaygı duyulduğu belirtiliyor

Metinde Avrupa’daki siyasi güçlerin artan biçimde tarihsel gerçekleri çarpıttığı belirtildi (AFP)

Avrupa Birliği Parlamentosu Fransa’nın Strazburg şehrinde 19 Eylül’de Avrupa’nın Geleceği İçin Avrupa’nın Hatırasının Önemi (Importance of European remembrance for the future of Europe) başlıklı önergeyi imzaladı. Hazırlanan önergede kıta genelinde açıkça radikal, ırkçı ve yabancı karşıtı grupların ve siyasi partilerin internet üzerinden yaydıkları nefret söyleminin şiddete ve tahammülsüzlüğe yol açtığı belirtildi.

Ayrıca imzalanan önergede, “Nazi rejiminin ve komünist rejimlerin gerçekleştirdiği kitlesel cinayetlerin, soykırımların ve sürgünlerin 20. yüzyılda insanlık tarihinin tanık olmadığı ölçüde can ve özgürlük kaybına neden olduğunu ve Nazi rejiminin işlediği korkunç Yahudi Soykırımı suçunu hatırlatıyor ve insanlığa karşı işlenen saldırganlık eylemlerini, suçları ve insan hakları ihlallerini kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Önergeyi  imzalayanlar arasında Britanya Muhafazakar Partisi’nden, Britanya İşçi Partisi’nden, Alman Sosyal Demokrat Partisi’nden isimler yer alıyor. İmzacılar arasında ayrıca Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri de yer alıyor.

Üye devletlere Yahudi Soykırımı’nın inkarına, önemsizleştirilmesine ve Nazilerin işlediği suçların  azaltılmasına yönelik tüm girişimlerin kınanması ve bu gibi tutumların etkisizleştirilmesine dair çağrıda bulunuldu. 

Önergede ayrıca, “Mevcut Rus liderliğinin tarihsel gerçekliği çarpıtmaya ve totaliter Sovyet rejiminin işlediği suçları hasıraltı etmeye yönelik çabalarına dair kaygılıyız ve bunu demokratik Avrupa’ya karşı yürütülen bilgi savaşının tehlikeli bir parçası olarak değerlendiriyoruz” ifadeleri yer aldı.

 

 

Totaliter rejimleri hatırlatan sembollerin kullanımının tehdit oluşturduğuna dair kaygı duyulduğunun ifade edildiği metinde Avrupa’daki siyasi güçlerin artan biçimde tarihsel gerçekleri çarpıttığı belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nde tarihçi John Laughland RT’de yer alan yazısında önergenin kirli bir Rus karşıtlığı barındırdığını ifade ederek önergenin komünizmi ve nazizmi eş düzeyde gösterdiğinin altını çizdi. Yunanistan Komünist Partisi de yaptığı açıklamada imzalanan önergenin Nazileri akladığını belirtti. 

 

Independent Türkçe için derleyen: Esra Güngör 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU