Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Kaşıkçı’yı Suudi ajanlar öldürdü

Suudi Bakan Adil Cubeyr, ülkesiyle alakalı uluslararası açıdan tartışma yaratan başlıklara dair Hadley Gamble’ın sorularını yanıtladı

Suudi Bakan verdiği röportajda ayrıca Aramco saldırısının sorumlusunun İran olduğunu düşündüklerini belirtti (Reuters) 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için ABD’de bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, CNBC’den Hadley Gamble’ın sorularını yanıtladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Cubeyr, Cemal Kaşıkçı cinayetinin sorumlusunun yetkilendirilmemiş Suudi ajanları olduğunu söyledi. 

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco’ya düzenlenen saldırıya dair de konuşan Cubeyr, saldırıdan İran’ı sorumlu tuttuklarını belirtti. Röportajdan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Kaşıkçı cinayeti yetkilendirilmemiş yasadışı bir operasyondu: Cemal Kaşıkçı’ya yapılan şey suç teşkil ediyor, iğrenç bir suç. Kaşıkçı, Suudi hükümet ajanları tarafından Suudi hükümetinin tesisinde öldürüldü. Bu yetkilendirilmemiş gizli bir operasyondu. Majesteleri veliaht prens bir soruşturma başlatılması emri verdi. Savcı, 11 kişiyi suçlu buldu. Dava aylardır sürüyor. 5 kişi idama mahkum edildi. Dava devam ediyor. Bu tip bir olayın tekrar yaşanmaması için güvenlik birimlerinde çeşitli mekanizmaları hayata geçiriyoruz. Bu diğer ülkelerin debenzer bir durumda yaptığı şey. İran-Kontra skandalını ve Reagan’ı hatırlıyor musunuz? Ronald Reagan İran-Kontra hakkında bilgi sahibi miydi? Hayır değildi. Peki ABD ne yaptı? Dava mı açtı? İnsanları sorumlu mu tuttu? Onları cezalandırdı mı? Olayın tekrar yaşanmasını engellemek için bir takım işlemleri yürürlüğe koydu. Ebu Gureyb’de ne olduğuna bakın. Amerikan güçlerinin komutanının Irak’ta olanlara dair haberi var mıydı? Başkan biliyor muydu? Elbette hayır. Bu gizli bir operasyondu. Soruşturulan, yargılanan, suçlu bulunan kişiler oldu. Ve olayın tekrar yaşanmaması için önlemler alındı. Suudi Arabistan’da biz de bunu yapıyoruz ve insanların davaların sonucunu gördüğünde tüm bunların değişeceğini düşünüyorum. Ne yazık kı Suudi Arabistan’a yöneltilen suçlamalar açık bir biçimde mantıksız. Kişinin suçluluğu kanıtlanana kadar kişi masumdur, tersi doğru değil.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aramco’ya gerçekleştirilen saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyoruz: İran’ın saldırgan tavrıyla nasıl baş edeceğimize dair ABD’yle ve dünyadaki diğer müttefiklerimizle istişare içindeyiz. (Aramco saldırısına) Konuya dair soruşturma tamamlandıktan sonra, bunun bir daha yaşanmamasını sağlamak için atmamız gereken adımlarla ilgili kararlar vereceğiz. Saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyoruz. Fakat füzelerin nereden gönderildiğini araştırıyoruz. Soruşturma tamamlandığında müttefiklerimizi bilgilendirip İran konusunda hangi adımları atmamız gerektiğine karar vereceğiz.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU