ABD'de Trump'ın çok oy kazandığı bölgelerdeki okullarda ırkçılık artıyor

Okullarda ırkçılık araştırması: Politikacılar davranışlarının gençler üzerindeki etkileri konusunda düşünceli davranmalı

Araştırmaya göre Trump'a oy verenlerin yoğun olduğu bölgelerde okullardaki ırkçılık artıyor

ABD’deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kazandığı bölgelerdeki okullarda ırkçı zorbalıkların oranının arttığı ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya göre ırkı ya da etnik kökeni nedeniyle alay edilen ya da küçümsenen öğrencilerin oranı Trump’ı destekleyen bölgelerdeki okullarda yüzde 9 daha fazla.

Virginia eyaletindeki oy verme biçimleri ve zorbalık vakaları üzerine yapılan araştırmaya göre, Trump’a oy veren bölgelerde zorbalığa uğrayan yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerin sayısı, Hillary Clinton’a oy vermiş bölgelerdeki yaşıtlarına kıyasla yüzde 18 daha fazla.

Araştırma ayrıca 2016 başkanlık seçimlerinden önce Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu bölgeler arasında zorbalık oranlarında kayda değer bir fark olmadığını ortaya koyuyor.

ABD Eğitim Araştırmaları Birliği’nde yayınlanan araştırma Virginia eyaletindeki 132 okulda 155 bin öğrenci arasında yürütüldü.

Öğrencilere okulda zorbalığa maruz kalıp kalmadıkları soruldu. Anket sonuçları, başkanlık seçim sonuçları ile bölgesel olarak eşleştirildi.

Araştırmayı yürüten isimlerden Francis Huang, “Sataşma ve zorbalık oranlarında oy verme tercihleriyle bağlantılı tutarlı farklılıklar bulduk” dedi.

Huang, “Bulgularımız Trump’a desteğin, Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu bölgelerde zorbalık oranlarında artışa neden olduğunun bir göstergesi değil. Ancak bulgular en azından bazı bölgelerde bazı sataşma ve zorbalık vakalarında artış olduğu yönündeki yaygın görüşü destekliyor” diye konuştu.

Araştırmayı yürüten bir diğer isim Virginia Üniversitesi’nden eğitim profesörü Dewey Cornell ise aileleri uyarıyor:

“Ebeveynler başkanlık seçimlerine verdikleri tepkinin ya da başkalarının verdikleri tepkilerin çocuklarını nasıl etkilediği konusunda dikkatli olmalı. Ve politikacılar da kampanya sözlerinin ve davranışlarının destekçileri üzerindeki ve gençler üzerindeki dolaylı etkileri konusunda düşünceli davranmalı.”

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics

The Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU