Şam, Ankara ile yakınlaşma konusunda soğuk sinyaller gönderiyor

Ankara ile yakınlaşmanın koşulu olarak Türk güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi garantisinin alınması oldu

Fotoğraf: AA

"Moskova-Ankara" hattında devam eden diplomasinin Arap çabalarıyla sonuçlanmaya yakın olduğunu düşündüren Suriye-Türkiye yakınlaşma dosyasına ilişkin son Türk açıklamalarına Şam'dan henüz resmi bir yanıt gelmedi. Buna rağmen Suriye hükümetine yakın bir gazete aracılığıyla verilen soğuk sinyaller, dosyayı "Ankara ile yakınlaşmanın bir koşulu olarak Türk güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi garantisinin alınması" şeklinde başa döndürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

El Vatan gazetesi dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kasıtlı olarak" ülkesinin "Suriye topraklarındaki işgalinden" söz etmediğini, bunu da Suriye'nin "topraklarının işgali ve bu topraklardan çekilme niyetinin açıkça ilan edilmesine" ilişkin açık taleplerini "görmezden gelmek" olarak gördüğünü savundu.

Şam'daki olaya yakın kaynaklar Şarku’l Avsat'a Suriye-Türkiye dosyasının henüz olgunlaşmadığını, zira mültecilerin geri dönüşü, Özerk Yönetim’le (PYD-YPG) ilişkiler, kuzeydeki yerel silahlı gruplar dosyası ve yabancı savaşçılar dosyası gibi diğer çetrefilli konularla bağlantılı olduğunu belirtti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU