Tilda Swinton kendisine İskoç yerine İngiliz diyen arkadaşına tokat atmış

"Amerikalıları bilirsiniz, onlara derslerini vermek gerek"

Tilda Swinton kendisini İskoç olarak tanımlıyor (AP)

Tilda Swinton, dostu ve çalışma arkadaşı kendisinden yanlışlıkla "İngiliz" diye bahsedince onu tokatladığını itiraf etti.

Olay gerçekleştiğinde Hollywood yıldızı 1992 filmi Orlando'yu çekiyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The Guardian'la yeni bir röportajda muhabirin, ortak Amerikalı arkadaşları "yanlışlıkla Swinton'a Britanyalı veya İskoç yerine İngiliz deyince tokat atarak karşılık verdiğini" anlatmasıyla Swinton hikayeyi hatırladı.

Swinton "Öyleyse kendimi tebrik ediyorum" diyerek cevap verdi, "Yani, bilmesi lazımdı" diye ekledi.

Amerikalıları bilirsiniz, onlara derslerini vermek gerek. Kesinlikle doğru!

İngiliz aksanıyla konuşan sanat filmi oyuncusu Swinton, Londra'da doğmuş ve çeşitli İngiliz okullarında okumuş olsa da milliyetini İskoç diye tanımlıyor.

tildaswinton.jpg
Tilda Swinton "hiçbir zaman İngiliz gibi hissetmediğini" söylüyor (AP)


İskoç aristokrat Kimmerghameli Sör John Swinton'un kızı ve İskoç siyasetçi George Swinton'un torunu Oscar ödüllü oyuncu, çocukluğunun büyük bir kısmını sınırın kuzeyinde geçirdi ve 1997'den beri Kuzey İskoçya'da yaşıyor.

"İskoçluğu" geçmişte sorgulanmıştı, 2018'de Trainspotting yıldızı Kelly Macdonald, Swinton'u İskoç olmak için fazla "elitlikle" suçlamış ve "gerçekte İngiliz" olduğunu söylemişti.

Amerikan televizyonunda Macdonald "İskoç olduğu halde öyle duyulmayan kişilerle derdim var" demişti. "Çok, çok kafam karışıyor. Elit bir İskoç o. Elit İskoçlar aslında İngilizler. Ben elit değilim."

Swinton, İskoç kimliğini BBC'ye kendisini hiçbir zaman Britanyalı veya İngiliz olarak görmediğini ve İskoçya'nın bağımsızlığına destek verdiğini açıklayarak savundu.

Son 20 yıldır tam zamanlı İskoçya'da yaşıyorum, çocukluğumu İskoçya'da geçirdim, yüzyıllardır İskoçya'da yaşayan bir aileden geliyorum.

Hiçbir zaman İngiliz gibi hissetmedim ve hiçbir zaman siyasi olarak Britanyalı hissetmedim.

Kendimi İskoç olarak tanımlamaktan mutluyum ve pek çok kişi gibi İskoçya'nın doğal olarak bağımsız bir ülke olduğunu düşünüyorum.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: İdil Barım

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU