Kavuran sıcaklar yeni bir tatil trendi yarattı

"Tüm planları değiştirdi"

Birleşmiş Milletler'e göre 2050'de Avrupa nüfusunun yarısı, yaz aylarında yüksek riskli sıcak dalgasına maruz kalacak (Reuters)

Hava sıcaklıklarının artması, yaz tatiline giden turistlerin rotalarını değiştirmesine neden oldu. 

Fransız haber ajansı AFP, İtalya ve İspanya gibi sıcak dalgasıyla boğuşan yerler yerine İskandinav ülkelerinin tercih edildiğini aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'ndaki Tenerife'de yaşayan Cati Padilla, sıcaktan kaçmak için Norveç'e gittiğini söyledi.

Seyahat şirketi Visit Sweden'ın Almanya'da yaptırdığı ankette, her 5 kişiden 2'sinin Avrupa'daki sıcak dalgası nedeniyle seyahat planlarını değiştirerek, daha serin ülkeleri tercih ettiği ortaya kondu.

Brüksel merkezli Avrupa Seyahat Komisyonu'nun Guardian'la paylaştığı bilgilere göreyse Avrupalıların yüzde 76'sı tatil planlarını iklim krizine göre şekillendiriyor. 

Visit Sweden'ın yöneticisi Susanne Andersson "serin tatil" adını verdikleri bu değişimle ilgili şunları söyledi: 

Serin tatil sadece havayla ilgili değil. Hem havanın biraz daha serin olduğu hem de çok fazla insanın gitmediği yerlere seyahat etmeyi içeriyor.

Britanyalı turist Pam ise artık Akdeniz kıyılarında deniz tatili yapmanın cazip gelmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: 

Şezlonga oturup kitap okumak, kalkmak, gidip bir şeyler yemek ve tekrar şezlonga dönmek artık ilgimi çekmiyor. Bir yerleri ziyaret etmeyi, o yerlerin tarihini keşfetmeyi ve güzel manzaralara bakmayı tercih ederim.

Fransa'da öğretmenlik yapan Mathilde Martin de "Yükselen sıcaklıklar tüm planları değiştirdi" dedi. 

Martin, tatile genelde Fransa'nın güneyine veya İtalya'ya gittiğini fakat bu yıl Birleşik Krallık'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Finlandiya'nın Laponya bölgesinin merkezi Rovaniemi'de geçen yıl bir gecelik konaklama sayısında yüzde 29 artış yaşandı. 

Bölgede turizmden sorumlu yetkililerden Sanna Karkkainen, "Burada 'serin tatili' hissedebilirsiniz.  Bu trendin asıl etkisi Avrupa'nın orta ve güney kesimlerindeki sıcak yazlarla birlikte ortaya çıktı" dedi. 
 


Diğer yandan yetkililer, turist akınıyla birlikte yaşanacak sorunlardan da endişeleniyor. 

Norveç'teki Stranda'nın eski Belediye Başkanı Jan Ove Tryggestad, 300 kişinin yaşadığı Hellesylt köyüne geçen yıl 6 bin kişiyi taşıyan bir tur gemisinin demirlediğini söyledi. Tryggestad, "Bizim asıl endişemiz aynı anda çok fazla turistin gelmesi" dedi.


Independent Türkçe, Guardian, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU