Gallant: İsrail Gazze ve Lübnan'da ‘her türlü eyleme’ hazır

"ABD bizim en önemli ve ana müttefikimizdir. İlişkilerimiz çok önemli ve belki de şu anda her zamankinden daha da önemli"

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ABD'ye gitmeden önce / Fotoğraf: DPA

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant bugün (pazar) ABD'ye yapacağı ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail'in ‘Gazze, Lübnan ve başka yerlerde gerekli olabilecek her türlü eyleme hazır olduğunu’ söyledi.

Gallant, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ile ilişkilerin ciddi şekilde gerildiği bir ortamda yaptığı açıklamada, “ABD bizim en önemli ve ana müttefikimizdir. İlişkilerimiz çok önemli ve belki de şu anda her zamankinden daha da önemli” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki müttefik arasındaki gerilimin arttığı bir ortamda bugün yaptığı açıklamada, Gazze savaşıyla ilgili silahların gecikmeli teslimatı konusunda ABD ile yaşanan anlaşmazlığın yakında çözüleceğini doğruladı.

Netanyahu, kabine toplantısında, “Yaklaşık 4 ay önce, ABD'den İsrail'e gelen silah tedarikinde önemli bir azalma oldu. Her türlü açıklamayı aldık ama durumun kendisi değişmedi. Geçen gün duyduklarım ışığında, bu konunun yakın gelecekte çözüleceğini umuyor ve buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Gallant ayrıca, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya gelerek, Gazze savaşını ve İsrail güçleri ile Hizbullah'ın 8 Ekim'den bu yana karşılıklı bombardımanı sürdürdüğü İsrail'in Lübnan ile olan kuzey sınırındaki gergin durumu görüşecek.

CNN daha önce ABD Temsilciler Meclisi'nin önde gelen üyelerinin İsrailli bir heyete Hizbullah ile geniş çaplı bir savaş durumunda ABD'nin tam desteğini garanti ettiklerini bildirmişti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU