DEM Parti’den anız yangınında ölenlerin ailelerine taziye ziyareti

Bakırhan, “Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ'ın direkleri mi dersiniz, bunların araştırılması gerekiyor” dedi

Fotoğraf: AA

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ziyarette bulundu.

Hatimoğulları ve Bakırhan beraberinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla Mardin'in Mazıdağ ilçesine bağlı Yücebağ ve Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan ve Yazçiçeği mahallerinde anız yangından dolayı hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret ederek başsağlığı diledi. Daha sonra yangında yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi.

Yücebağ Mahallesi'nde konuşan Hatimoğulları, büyük bir acı yaşadıklarını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini anlatan Hatimoğulları, "Afet bölgesinin gerektirdiği şekillerde mağduriyetin giderilmesi birinci hedef olarak belirlenmelidir" dedi. Hatimoğulları şunları söyledi: 

Bu acıyı ancak toplumsal olarak dayanışarak hafifletebiliriz. Bugün DEDAŞ felaketin birinci sorumlularındandır. Hazırlanan ilk raporlarda, kesin olmayan olmayan rakamlara göre 55 bin dekar alanın yandığı, bunun 25 bin dekarlık alanın da ekili arazi olduğunu belirtildi. Yine aynı raporlara ve görgü tanıklıklarının ifadelerine göre valiliğin ve resmi makamların söylediği gibi anız yakma üzerinden değil, elektrik direğindeki arızalardan kaynaklandığına dair iddialar var. Bu iddialar önemlidir, görgü tanıklıklarının iddiaları önemlidir. Yargı görgü tanıklarını dinlemek zorundadı

Toplumsal dayanışmayla, birbirlerine kenetlenerek bu acıları hep beraber hafifletebileceklerini anlatan Hatimoğulları, Dicle Elektrik ile ilgili iddiaların da araştırılmasını istedi.

“Çok ciddi iddialar var. Bu iddiaların kesinlikle araştırılması gerekiyor “ diyen Tuncer Bakırhan ise şunları söyledi:

Halen ağır yaralı olan arkadaşlarımız hastanede var. Umarım sayı artmaz. Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ'ın direkleri mi dersiniz, bunların araştırılması gerekiyor. Araç almasını bilen elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın uyarılarına rağmen tahta direkleri bu bölgede kullanan DEDAŞ bu cinayetlerin sorumlularından birisidir. Bunların araştırılması gerekiyor. İkinci olarak bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi ve zarar gören halkın zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor.

Saatlerce arazi yanmasına rağmen ne yazık ki helikopter zamanında gelmedi. Bu meselenin de Türkiye kamuoyu tarafından iyi izlenmesi, iyi görünmesi gerekiyor. Söz veriyoruz, bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız. Halkımızın acısının yanında olacağız, birlikte dayanışacağız. Halkımızın yaralarını birlikte saracağız

Olayın peşini bırakmayacaklarını belirten Bakırhan, "Söz veriyoruz, bu meselenin kesinlikle peşini bırakmayacağız, halkımızın acısının yanında olacağız. Halkımızın yaralarını hep birlikte sarmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

 

Indepehdent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU