Akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratacak bir cihaz geliştirildi

"Kamufle olarak ilerliyor"

Alyuvar görünümlü yeşil alg hücreleri, mikro robotlarla akciğerin derin noktalarına taşınabiliyor (Science Advances)

Bilim insanları, alglerden minik robotlar geliştirdi. Cihazların akciğer kanseri tedavisinde devrim yaratabileceği düşünülüyor. 

ABD'deki San Diego Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacılar, mikro robotları oluşturmak için tümörlere karşı kullanılacak ilaç dolu nanopartikülleri, yeşil alg hücrelerinin yüzeyine yerleştirdi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu nanopartikülleri taşıyan algler, mikro robotlarla akciğerlerde oluşan tümörlere gönderiliyor. 

Bilim insanları böylelikle kemoterapi tedavisini doğrudan tümöre ve bunların yayıldığı bölgelere etkili şekilde taşıyabiliyor.

Hakemli dergi Science Advances'da yayımlanan çalışmada, nanopartikülleri taşıyan alglere özel bir kaplama aracılığıyla kırmızı kan hücresi görüntüsü veriliyor.

Araştırmanın ortak başyazarlarından Zhengxing Li, bu kaplamanın "kamuflaj" görevi gördüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

Bu kaplama nanopartikülün vücuttaki kırmızı kan hücreleri gibi görünmesini sağlıyor, böylece olası bağışıklık tepkisinin tetiklenmesini engelliyor.

Bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarda olumlu sonuçlar elde etti.

Akciğerlerinde metastaz yapmış melanomlu fareler, nefes borularına yerleştirilen küçük bir tüp aracılığıyla vücutlarına gönderilen mikro robotlarla tedavi edildi. 

Tedavisi başarılı olan farelerin hayatta kalma süresi ortalama 37 gün olurken, tedavi edilmeyen farelerde bu süre 27 gündü.

Li, mikro robotların akciğerde yüzerek ilerlediğini belirterek "Bu, ilacın derin akciğer dokusuna dağılımını önemli ölçüde iyileştirirken, bölgede kalma süresini de uzattı" dedi.

Araştırmacılar, mikro robot tedavisini daha büyük hayvanlarda denemek için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. Ekibin nihai hedefiyse cihazın insanlar üzerindeki klinik çalışmalarına geçmek.


Independent Türkçe, Science Daily, Science Alert

DAHA FAZLA HABER OKU