Af Örgütü: Mısır, AB fonlarıyla Sudanlıları yakalayıp sınır dışı ediyor

"AB insan hakkı ihlallerine ortak olma riskiyle karşı karşıya"

BM verilerine göre, yaklaşık 47 milyon nüfusa sahip Sudan'da iç savaş nedeniyle en az 15 bin kişi yaşamını yitirirken, 8,5 milyon kişi yerinden edildi (Reuters)

Birleşik Krallık merkezli Uluslararası Af Örgütü, Mısır'ın Sudan iç savaşından kaçan göçmenleri Avrupa Birliği (AB) fonlarını kullanarak ülkeden sınır dışı ettiğini savundu.

Örgütün bugün yayımladığı raporda, Mısır'ın ocak-martta toplamda yaklaşık 800 Sudanlı göçmeni gözaltına alıp ülkeden sınır dışı ettiğini öne sürdü.

Raporda, Mısır polisinin başkent Kahire'nin yanı sıra Gize ve Asuan şehirlerinde "özellikle siyah kişileri hedef aldığı" savunuldu. 

Örgüt, güvenlik güçlerinin bu kişileri yolda sık sık durdurduğunu, araçları denetlediğini ve sürekli kimlik kontrolü yaptığını, bu yöntemle "mülteci topluluğu içinde korku yaydığını" iddia etti.

Çalışmada, Asuan'daki devlet hastanesinde tedavi gören en az 14 göçmenin gözaltına alındığı ve Mısır sınır polisleri tarafından zorla tutulduğu ileri sürüldü.

Ayrıca aralarında kadınların ve çocukların yer aldığı 11 göçmenin, askeri depolarda tutulduğu, daha sonra zorla otobüslere bindirilerek Sudan sınırına gönderildiği iddia edildi.

Örgütün açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

Mısır Savunma Bakanlığı'na bağlı sınır muhafız güçleri ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis, Sudanlılara yönelik kitlesel şekilde keyfi tutuklamalar gerçekleştirmiş, kadın, erkek ve çocukları Sudan'a zorla geri gönderilmelerini beklemek üzere zalimane ve insanlık dışı koşullarda tutmuştur. 

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdülfettah Burhan yönetimiyle General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki anlaşmazlıklar, geçen yıl nisanda sıcak çatışmaya dönmüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) verilerine göre iç savaşın ardından yaklaşık 500 bin Sudanlı Mısır'a kaçtı. 

BMMYK, sadece eylülde 3 bin kişinin Mısır'dan Sudan'a sınır dışı edildiğini aktardı.

AB, Ekim 2022'de Mısır'la 80 milyon euroluk bir anlaşma imzalamıştı. Avrupa'ya göçün engellenmesine yönelik anlaşma kapsamında verilen fonun çoğu sınır güçlerine ve sahil güvenliğe aktarılmıştı. 

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sudan'daki iç savaş başladıktan sonra geçen yıl haziranda Kahire'ye yaptığı ziyarette, fonun "sınır yönetimi, arama kurtarma ve kaçakçılıkla mücadele operasyonları" için kullanılması şartıyla verildiğini söylemişti.

Ayrıca Borrell, "Sudanlı göçmen dalgasının" kontrol altına alınması için AB'nin Kahire yönetimine 20 milyon euro daha vereceğini belirtmişti. 

AB bu yıl martta Mısır'a 7,4 milyar euroluk ek finansman sağlanacağını da duyurmuştu. 

Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Yardımcısı Sara Hashas, AB'nin riskli bir pozisyonda olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: 

AB, insan haklarına yönelik güvenceler sağlanmadan göç alanında Mısır'la işbirliği yaparak, Mısır'ın insan hakları ihlallerine ortak olma riskini taşımaktadır. AB, Mısırlı yetkililere mülteci ve göçmenlerin korunmasına yönelik somut tedbirler almaları için baskı yapmalıdır.

 

Independent Türkçe, Guardian, Uluslararası Af Örgütü 

DAHA FAZLA HABER OKU