Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı: Hac planları esnek ve verimli bir şekilde ilerliyor

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Albay Talal eş-Şalhub hac organizasyonuyla ilgili açıklama yaptı

Hac sezonu için düzenlenen günlük basın toplantısından bir bölüm (Fotoğraf: Adnan Mehdeli)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Albay Talal eş-Şalhub dün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Hac güvenlik planlarının ilk aşamasının, esneklik ve verimlilikle karakterize edilen entegre trafik ve organizasyon planlarına uygun olarak tüm hacıların Arafat'ta vakfeye durmasıyla tamamlandığını duyurdu.

Albay Şalhub bu yılki Hac sezonu için düzenlenen günlük basın toplantısında, “Yolculuğun ikinci aşaması şu anda hacıları Arafat'tan Müzdelife'ye taşıyarak bir gece konaklatmak ve ardından Kurban Bayramı ve Teşrik günlerinde konaklamak üzere Mina'ya dönerek yolculuklarına devam etmelerini sağlamak üzere uygulanıyor” ifadesini kullandı. Şalhub, güvenlik personelinin Arafat, Müzdelife ve Mina'ya giden yollarda araçların hareketini yönetmek ve düzenlemek için çalıştığını ve kendileri için belirlenen yollardan yaya olarak yürüyen hacıları takip ettiğini belirtti.

Şalhub ayrıca, güvenlik personelinin ulaşım organizasyonunu desteklemek, Arafat, Müzdelife ve Mina tren istasyonlarındaki kalabalıkları organize etmek, Müzdelife'den Mina'ya giden yollarda ve Mina'yı Kâbe ve Cemerat’a bağlayan yollarda yaya trafiğini yönetmek ve organize etmek, İfada tavafını gerçekleştirmek için Kâbe'deki kalabalıkları yönetmek ve organize etmek için çalıştığını da ifade etti.

Hac yönetmelik ve talimatlarını ihlal eden 25 kişinin Zilhicce ayının dokuzuncu gecesi hac yapma izni olmayan 103 kişiyi taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanarak cezalandırıldığına dikkat çeken Şalhub, hacı adaylarına yönetmelik ve talimatlara uymaya devam etmeleri, İfada tavafı ve Akabe cemresini atma organizasyonunda kendileri için belirlenen zaman, güzergâh ve yönlere bağlı kalmaları çağrısında bulundu.

Diğer yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, Arafat günü sağlık planının başarısını teyit ederek, 112 binden fazla hacı adayının Zilhicce'nin ilk gününden Arafat'a kadar Sağlık Bakanlığı tarafından hacılara sağlanan çeşitli hizmetlerden yararlandığını belirtti. Abdulali söz konusu hizmetlerin klinikler, eczaneler, diyaliz merkezleri, yoğun bakım odaları ve izolasyon üniteleri olduğunu bildirdi.

Abdulali, 20 açık kalp ameliyatı ve 230 kalp kateterizasyonu yapıldığını, 819 kişinin diyalize bağlandığını ve 569 sıcak çarpması vakasının incelendiğini belirterek, hacı adaylarına kutsal mekânlarda ibadetlerini yerine getirirken güneş çarpması ve sıcak şokunu önlemek için daima güneş şemsiyesi kullanmaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdulali, Hacılara güneş çarpmasını önlemek için doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak, yoğun saatlerde kalabalık içinde yürümemek, susuzluk hissetmeseler bile gün boyunca yeterince su içmek ve ara sıra mola vererek yorgunluktan kaçınmak gibi diğer önlemlere uymalarını tavsiye etti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ayed el-Guveynim, hacı adaylarının saat 10:30'da Arafat'a çıkışlarının mevcut planlara göre kolaylıkla tamamlandığını açıkladı ve hacı adaylarının ibadetlerini yerine getirirken haklarını garanti altına almak için hac boyunca saha ekiplerinin varlığını artırma konusundaki istekliliğini vurguladı.

Ulaşım Sistemi Sözcüsü Salih ez-Zuveyd, 300 binden fazla hacının kutsal mekanlar treniyle taşındığını belirterek, Hac mevsimine ilişkin eşya taşıyan tırların sanal gözlük kullanılarak incelenmesinin yalnızca 6 saniye sürdüğünü kaydetti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU