Mike Tyson, Donald Trump'a siyah muamelesi yapıldığını söyledi

Hem Tyson hem de Trump'ın tecavüz suçu işlediği çeşitli yasal süreçlerde tespit edilmişti

Eski boks şampiyonu Mike Tyson, Semafor'a verdiği röportajda Donald Trump'ın hukuk sisteminde gördüğü muameleyi siyah Amerikalılara yapılan muameleyle kıyasladı (AP)

Eski dünya ağırsıklet boks şampiyonu, tecavüz suçundan hüküm giymiş Mike Tyson, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı savunarak, eski başkanın hukuk sistemiyle yaşadığı deneyimin Amerika'da siyahlara yapılan muameleye benzediğini öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Demir Mike diye bilinen eski profesyonel dövüşçü bu dikkat çekici yorumları Semafor'a verdiği röportajda yaptı. Semafor'un röportajı, suç işlemiş eski başkanın 1980'li ve 1990'lı yıllarda sosyal çevresinde uzun süre yer alan ve bu yılki başkanlık seçimiyle Beyaz Saray'a dönmek isteyen Trump'ı destekleyen siyah ünlüler grubunu inceleyen bir haberde yer alıyor.

Trump da hüküm giymiş suçlu statüsünün kendisini siyah Amerikalılara sevdireceğini öne sürdüğü için bazı siyah siyasetçi ve liderlerin eleştirilerine maruz kalıyor. Bir grup siyah muhafazakara şubatta yaptığı konuşmada, siyahların "kendisini sevdiğini" çünkü "çok kötü bir şekilde incitildiklerini ve ayrımcılığa uğradıklarını ve aslında onun ayrımcılığa uğradığını gördüklerini" iddia etmişti.
 

Donald Trump
(AFP)


"Sabıka fotoğrafı, hepimiz sabıka fotoğrafını gördük ve bunu herkesten çok kim benimsedi biliyor musunuz? Siyah nüfus. Bu inanılmaz bir şey. Etrafta benim sabıka fotoğrafımla dolaşan siyahlar görüyorsunuz, tişörte bastıklarını biliyorsunuz" demişti.

1987'de en genç dünya ağırsıklet şampiyonu olan, 1990'da unvanını kaybeden ve iki yıl sonra tecavüzden suçlu bulunup hapse giren Tyson, Semafor'a yaptığı açıklamalarda eski başkanın görüşlerini yineledi.

"Donald Trump'ı hiç görmeseydim ve beyaz olduğunu bilmeseydim, onun siyah olduğunu düşünürdüm" dedi.

Gazetelerde ve basında ona nasıl davranıyorlardı? Bir düşünün, mahkemede ona nasıl davrandılar? Siyahlara da böyle davranıyorlardı.

Eski ağırsıklet şampiyonu, Trump'ın 2024 genel seçiminde Başkan Joe Biden'la karşı karşıya gelmesinden 10 gün sonra, 15 Kasım'da yapılması planlanan gösteri maçında YouTube yıldızlığından boksörlüğe geçen Jake Paul'la karşılaşacak.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU