Apple'a ayrımcılık davası: "Kadınlara daha az maaş veriliyor"

Cupertino merkezli teknoloji devine açılacak olası bir toplu davaya 12 bin çalışan müdahil olabilir

Apple'ın Cupertino'daki genel merkezi (AP)

Bir çift çalışanın açtığı olası bir toplu dava, Apple'ın kadınlara erkek meslektaşlarına kıyasla "sistematik olarak" düşük ücret ödediğini iddia ediyor.

Perşembe günü San Francisco eyalet mahkemesinde açılan davada, teknoloji devinin hem işe alım uygulamaları hem de performans değerlendirme sisteminin, kadınların aynı iş için erkeklerden daha az ücret almasına yol açtığı savunuluyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dava, onaylanması halinde 12 binden fazla mevcut ve eski Apple çalışanının davaya müdahil olabileceğini iddia ediyor.

Davacılardan Justina Jong, bir erkek iş arkadaşının W2 (Maaş ve Vergi Bildirimi) vergi formunu yazıcıda bulup benzer işler için ona çok daha fazla ödeme yapıldığını gördüğünde davaya katılmaya karar verdiğini söyledi.

"Büyük ölçüde benzer işler yapmamıza rağmen ona benden neredeyse 10 bin dolar daha fazla ödeme yapıldığını fark ettim. Bu keşif beni çok kötü hissettirdi" dedi.

Dava, tutarsızlıkların işe alım sürecinde başladığını savunuyor.

İddiaya göre 2018 öncesinde şirket, ücret seviyelerini belirlemek için işe alınacak kişilere önceki maaşlarını soruyordu. Bir eyalet yasasının bu uygulamayı yasaklamasının ardından Apple, adaylardan maaş beklentilerini bir ölçüt olarak paylaşmalarını istemeye başladı.

Davaya göre her iki sistem de kadınlar için daha düşük maaşlar ortaya çıkarıyor.

Davacıların avukatlarından James Finberg, The Wall Street Journal'a, "Eğer kadınlara gerçekten daha az ödeme yapıyorsanız, bunu onların daha az para almaya razı olduklarını söyleyerek savunamazsınız" diye konuştu.

Apple, 2017'den bu yana ücret eşitliğini sağladığını savunuyor.

The Independent yorum için şirketle temasa geçti ancak yanıt alamadı.

Davada ayrıca şirketin performans değerlendirme sisteminin önyargılı olduğu ve erkeklere ekip çalışması ve liderlik gibi öznel ölçütlerde şişirilmiş puanlar verdiği iddia ediliyor.

Apple'ın kadın çalışanları 2022'de, cinsel istismar ve zorbalık mağduru olduklarını ve şirketin İnsan Kaynakları departmanından ilgisiz bir yanıt aldıklarını Financial Times'a söylemişti. (Soruşturmaya yanıt olarak şirket o dönemde tüm suistimal iddialarını kapsamlı bir şekilde araştırdığını ve "çalışanların herhangi bir sorunu bildirirken kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam" yaratmaya çalıştığını belirtmişti).

2021'de, çalışanlar söylediklerine göre şirkette ayrımcılık, ırkçılık ve cinsiyetçilik hakkında farkındalık yaratmak için #AppleToo kampanyasını başlatmış ve çabalarını daha büyük #MeToo hareketi ve bu hareketin çeşitli ortamlarda toplumsal cinsiyete dayalı istismarı ifşa etme vurgusu üzerine şekillendirmişti.

Apple bu tür bir davayla karşı karşıya kalan ilk büyük teknoloji şirketi değil.

2022'de Google, kadın çalışanlarına karşı ücret ayrımcılığı yapmakla suçlandığı bir toplu davayı çözmek için 118 milyon dolar ödemişti.

Bu yıl Oracle, kendi şirketindeki eşit ücret davasını çözmek için 25 milyon dolar ödemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU