Avrupa Parlamentosu'na giren ilk Filistin asıllı Fransız kadın: Rima Hasan

32 yaşındaki Hasan, LFI'nın listesindeki yedinci adaydı. Fransa'da oyların yüzde 9,3'ünü alarak AP'ye seçildi

Filistin asıllı Fransız insan hakları aktivisti ve avukat Rima Hasan / Fotoğraf: AFP

Filistin asıllı Fransız insan hakları aktivisti ve avukat Rima Hasan, dört gün süren ve Fransız aşırı sağının, parlamentoyu feshetmek ve Haziran sonunda erken seçim çağrısı yapmak zorunda kalan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kampına karşı büyük bir farkla kazanmasıyla sonuçlanan seçimlerde Avrupa Parlamentosu'na (AP) girmeyi başardı.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) Fransa'daki seçimlerde oyların yüzde 8'inden fazlasını alarak AP’de 8 sandalye kazandı.

32 yaşındaki Hasan, LFI'nın listesindeki yedinci adaydı. Fransa'da oyların yüzde 9,3'ünü alarak AP'ye seçildi.

Rima Hasan kimdir?

1992 yılında Suriye'nin kuzeyindeki Halep yakınlarındaki Neyrab Filistin Mülteci Kampı’nda doğan Rima Hasan, 10 yaşında ailesi ve 5 kardeşiyle birlikte Fransa'ya taşındı. 18 yaşında vatandaşlık alan Hasan, uluslararası hukuk okudu ve 2019 yılında Mülteci Kampları Gözlemevi ve Filistin Eylemi 2023 örgütünü kurdu.

Forbes dergisi, Rima Hasan'ı kamptan ayrıldıktan sonraki olağanüstü siyasi yolculuğunu takip ederek 2023 yılında Fransa'nın en etkili kadınlarından biri olarak seçti.

Hasan, resmi Fransız kurumlarında çalıştı, ancak Gazze'deki savaş onu Filistin'i destekleyen Fransız partilerine ve şu anda LFI’ya yaklaşmaya itti. Hasan seçimlerde LFI’nın adayları arasında yer aldı.

Rima Hasan'ın adı son aylarda Fransa'da Filistin davasına ilişkin duruşu nedeniyle ünlendi ve İsrail'in Gazze'deki askeri saldırılarını ‘soykırım’ olarak nitelendirmesinin ardından Fransız siyaset ve medya çevrelerinde tartışma ve suçlamaların odağı oldu.

Fransız polisi 23 Nisan'da Hasan'ı, özellikle ‘denizden nehre Filistin’ sloganını kullanmasının ardından ‘terörizmi yüceltmek’ suçundan soruşturmak üzere çağırdı. Hasan ayrıca sosyal medyada İsrail'in tasfiye edilmesi çağrısında bulunmakla suçlanmış, ancak televizyon röportajlarında bu sloganın Hamas'la ya da Gazze Şeridi'nde devam eden savaşla hiçbir ilgisi olmadığını ifade etmişti.

Rima Hasan'ın LFI adaylığını açıkladığı konuşmasına, partinin kurucusu eski cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon'un huzurunda, Mahmud Derviş'in ‘Sürgün olmadan ben kimim?’ şiirinden dizelerle başlaması dikkat çekicidir.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU