Uluslararası Af Örgütü: Boko Haram esaretinden kaçan kadınlar Nijerya ordusunun hücrelerinde tacize uğradı

Rapor, geçmişte dünyanın en uzun süreli çatışmalarından birinde yargısız infazlar ve hukuksuz gözaltılarla suçlanan Nijerya ordusuna ilişkin daha önceki insan hakları kaygılarını yineliyor

23 Temmuz 2020 tarihinde Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri kentinde silahlı teröristler tarafından infaz edilen bir yardım görevlisinin yasını tutan kadınlar / Fotoğraf: Reuters

Uluslararası Af Örgütü yayınladığı yeni bir raporda, onlarca kadın ve genç kızın ülkenin kuzeydoğusundaki Boko Haram aşırılıkçılarının esaretinden kaçtıktan sonra, Nijerya askeri gözaltı tesislerinde hukuka aykırı bir şekilde alıkonulduğunu ve tacize uğradığını bildirdi. Dün (Pazartesi) yayınlanan Raporda, bazı kadınların aşırılık yanlılarıyla ilişkileri nedeniyle çocuklarıyla birlikte yıllarca gözaltında tutulduğu belirtildi. Şarku’l Avsat’ın Associated Press'ten (AP) aktardığı habere göre rapor, teröristlerin isyan başlatmasından bu yana geçen 14 yıl boyunca çoğu hayatta kalanlarla yapılan 126 görüşmeye dayandırıldı.

Rapor, geçmişte dünyanın en uzun süreli çatışmalarından birinde yargısız infazlar ve hukuksuz gözaltılarla suçlanan Nijerya ordusuna ilişkin daha önceki insan hakları kaygılarını yineliyor.

Ancak raporda, uzun süreli ve hukuksuz gözaltı uygulamasının son yıllarda daha az yaygın olduğu kaydedildi.

Nijerya ordusu, raporu ‘asılsız’ olarak nitelendirerek reddetti ve insan hakları sicilini iyileştirmeye ve bireyleri sorumlu tutmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Çatışma, sınırların ötesine taşarak en az 35 bin kişinin ölümüne ve iki milyondan fazla kişinin yerinden edilmesine neden oldu. Rapora göre kadınlar ve genç kızlar genellikle zorla evlendiriliyor ya da esaret altında cinsel istismara uğruyor. Ancak Uluslararası Af Örgütü kriz araştırmacısı Nikki Frederick, Borno eyaletindeki askeri tesislerde bulunan gözaltı kampları hakkında, bazı kadınların esaretten kaçtıktan sonra kendilerini içinde buldukları koşulların ‘korkunç’ olduğunu, bazılarının ise Boko Haram'a geri dönmeyi seçtiğini söyledi.

Raporda, görüşülen en az 31 mağdurun bu tesislerde hukuka aykırı olarak alıkonulduklarını söyledikleri belirtildi.

Raporda, “Bazıları, askerlerin kendilerine ‘Boko Haram eşleri’ diyerek hakaret ettiklerini ve cinayetlerden sorumlu olmakla suçladıklarını söyledi. Birçoğu gözaltında işkence ya da kötü muameleye varan dayak ya da içler acısı koşullar tarif etti” denildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Batı ve Orta Afrika Bölge Direktörü Samira Daoud, “Nijerya yetkilileri, bu kızları ve genç kadınları topluma tam olarak yeniden entegre olabilmeleri için desteklemelidir” ifadesini kullandı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU