ABD Ulusal Güvenlik Dairesi akıllı telefon kullanıcılarını uyardı

NSA'nın Android ve iPhone kullanıcılarına tavsiyesi, ABD kurumunun yıllar süren izleme operasyonlarının ardından geldi

(Unsplash)

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA), akıllı telefon sahiplerine cihazlarının hacklenmesini, kişisel bilgilerinin ve paralarının çalınmasını önlemek için tavsiyelerde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Devlet kurumunun Mobil Cihazda En İyi Uygulamalar raporu, dünya genelinde Android ya da iOS akıllı telefon kullanan milyarlarca kişiyi hedef alıyor. Bu kişilerin hepsi de spear-phishing (belirli bir kişi veya organizasyonu hedef alan sahte e-posta ya da mesaj göndermek -çn.) saldırıları ve sıfır tık saldırısı gibi çeşitli siber risklere maruz kalıyor.

NSA'nın kılavuzuna göre akıllı telefon kullanıcıları, telefonlarını kapatıp tekrar açarak bu saldırıların birçoğuna karşı kendilerini koruyabilir.

ABD gözetim kurumu kılavuzunda "Mobil cihazlara yönelik tehditler giderek yaygınlaşıyor, daha kapsamlı ve karmaşık hale geliyor" diye yazdı.

Mobil cihaz kullanıcıları bu cihazlarda bulunan özelliklerden tam yararlanmak istiyor ancak özelliklerin çoğu kolaylık ve yetenek sağlarken güvenlikten ödün veriyor.

NSA, güçlü parolalar kullanma ve yüz ve parmak izi tanıma gibi biyometrik güvenlik özelliklerini kullanma benzeri standart tavsiyelerin yanı sıra, ortalama telefon kullanıcılarına daha az tanıdık gelebilecek başka talimatlar da sunuyor.

Telefon sahiplerine, cihazlarına casus yazılım bulaşmasını önlemek için yalnızca orijinal şarj kablolarını kullanmaları ve halka açık USB şarj istasyonlarını kullanmamaları çağrısında bulunuluyor.

NSA ayrıca cihazların yazılımlarının mümkün olduğunca sık güncellenmesini ve kişisel cihazların WiFi ya da Bluetooth üzerinden devlet bilgisayarlarına ya da kamuya açık WiFi ağlarına asla bağlanmamasını tavsiye ediyor.

Tavsiyede "Gerekmediğinde konum hizmetlerini devre dışı bırakın [ve] cihazı hassas yerlere yanınızda götürmeyin" deniyor.

Güvenli ses için yapılandırılmamış mobil cihazların yakınında hassas konuşmalar yapmayın. İçeriğin genel olduğunu düşünseniz bile kişisel cihazlarınızda hassas görüşmeler yapmayın.

1952'de kurulduğundan bu yana NSA, ABD yönetimi adına veri ve iletişim toplamak için onbinlerce çalışanı işe alarak dünyanın en büyük gözetim kurumlarından biri haline geldi.

2013'te eski NSA yüklenicisi Edward Snowden, kurumun dünya çapındaki gözetleme faaliyetlerinin ayrıntılarını ifşa etmişti.

İfşa edilenler arasında, Apple, Facebook, Google ve Microsoft tarafından geliştirilen popüler uygulamalar ve cihazlar aracılığıyla milyonlarca yabancı ve ABD yurttaşının sesli, yazılı ve görüntülü sohbetlerini gizlice toplayan PRISM adlı bir program da vardı.

Belgeler, NSA'nın Snowden'ın sızıntılarından önceki bir yıl içinde her gün ortalama 15 milyon telefon görüşmesi ve 10 milyon internet iletişimi topladığını göstermişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU