Jose Mourinho: Ben 99 puandan az alayım ama şampiyon olayım düşüncesindeyim

Mourinho, “Fenerbahçe'nin haklarını savunmak için sesimi yükseltmem gerekirse bunu 2 kere düşünmem" dedi

Fotoğraf: AA

Fenerbahçe'nin göreve getirdiği dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho, şampiyonluk için geldiğini söyledi.

61 yaşındaki Portekizli teknik adam için Ülker Stadı'nda düzenlenen basın toplantısına kulüp başkanı Ali Koç, sportif direktör Mario Branco ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Kendisini karşılamaya gelen taraftarlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Mourinho, "Ben şu anda burada ortada oturuyorum. Başkanımıza sizin benim yerimde benim ise sizin yerinizde oturmam gerektiğini söyledim. Eskiden 'Ben Mourinho'yum.' diye şaka yapardım ama şimdi 'Ben Fenerbahçe'nin hocasıyım' diye kendimi adlandırıyorum çünkü böyle olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fenerbahçe'ye gelmek için kimseden izin almadım

Kendisiyle transfer sürecinde Fenerbahçe adına ilk iletişime geçen kişinin Mario Branco olduğunu vurgulayan Mourinho, şöyle devam etti:

Doğal olarak benimle iletişime geçen ilk kişi Ali Koç oldu. Buraya gelmekteki ilgimi tetikleyen şey bu oldu. Transfer anlamında hiçbir isimle, hiç kimseyle konuşmadım. Ben proje ve istikrar görmek istiyorum. İsimler üzerinden değil profiller üzerinden konuştuk. Nasıl profillere yönelmemiz gerektiğini konuştuk. Geçmiş kulüplerimde hiçbir oyuncuya karşı bir ilgim olmadı. Eski kulübüm Roma'dan kimseye karşı bir ilgim de olmadı. Şu anda yapmamız gereken şey sakin bir şekilde işlerimizi yapmamız. Ben serbest durumda bir teknik direktördüm. Herhangi bir kulüple bağlantım yoktu. Benim ailem var, her zaman aileme danışırım. Onların fikirlerini alırım ama kimseden ne yapmam gerektiğine dair izin almam. Aziz Yıldırım ile de bir görüşmem oldu ama Fenerbahçe'ye gelmek için kimseden izin almadım.

Türkiye liginin kalitesinin yükselmesi gerektiğini aktaran Mourinho, "Bence bir takımın 99 puan alması ve diğer takımın 102 puan alması iyi bir durum değil. Diğer takımlarla bu fark iyi değil, umarım önümüzdeki sene lig daha çekişmeli olur. En azından bu farkın kapanması gerektiğini düşünüyorum. Bu ligin gelişmesi herkes için iyidir. Ben 99 puandan az alayım ama şampiyon olayım düşüncesindeyim" diye konuştu.

Fenerbahçe taraftarı için her şeyimi vereceğim

İki yıl boyunca Fenerbahçe'de görev yapacağını hatırlatan Portekizli çalıştırıcı, şunları kaydetti:

Kim başkan seçilirse seçilsin ben Fenerbahçe için çalışıyor olacağım ama şu anda ben de başkan buradayken burayla sözleşme imzaladım. Branco buradayken sözleşmeyi imzaladım. Benim için istikrar, bana sunulan proje çok önemliydi. Her şey çok üst düzey. Bu sabah tesislerimize gittim. Görmüş olduğum seviye çok iyi. Avrupa'da birçok takım çalıştırdım. Ben istikrar isterim, sorumluluklarımın bilincindeyim. Önümüzdeki sezonun hazırlıklarına 2 hafta içinde başlamamız gerekiyor. Ön elemelere takımı hazırlamamız gerekiyor. Fenerbahçe taraftarı için her şeyimi vereceğim.

Portekiz'de Türkiye maçlarının canlı verildiğini aktaran Mourinho, "Oradaki spor kanalları maçları canlı veriyor. Fenerbahçe ile iletişime geçmeden önce de Türkiye ligini düzenli takip ediyordum. Hem insan hem de teknik direktör olarak benim de iyi ve kötü şeylerim vardır. Şu anda Avrupa'da daha fazla insan bu ligi takip edecek diye düşünüyorum. Ben buraya Türk futbolu için geldim ama temelde Fenerbahçe için geldim. Tek isteğim, seviyenin hep daha iyiye gitmesi. Fenerbahçe'nin haklarını savunmak için sesimi yükseltmem gerekirse bunu 2 kere düşünmem" değerlendirmesinde bulundu.

Ana hedefimiz Şampiyonlar Ligi gruplarında yer almak

Eski teknik direktör İsmail Kartal'a kariyerinin geri kalanında başarı dileğinde bulunan Mourinho, şunları söyledi:

Geçen sene hakkında yorum yapmam etik olmaz. Oyuncularımın bana güvenmelerini isterim. Direkt konuşmayı seven biriyim. Her zaman iyi biri olmayabilirim onlar için ama dürüst olurum. Birazcık takımı görmem ve tanımam için zamana ihtiyacım var. Ön eleme öncesi 4 haftalık bir hazırlık süreci olacak. 8 oyuncu Avrupa Şampiyonası'nda olacak. Kısa sürede bir şeyleri değiştirmek mümkün değil. Yavaş yavaş olacak bir süreç. Fenerbahçe taraftarının rüyalarını gerçekleştirmek için çok güçlü bir takım kuracağız. Şunun sözünü verebilirim, kulübe karşı bağlılık, tutku, taraftarlara empati, iyi iş çıkarma sözü verebilirim. Bu forma benim artık derim, derimin bir parçası. Kulüp bünyesindeki herkesin bu mantaliteye sahip olmasını isterim. Ana hedefimiz Süper Lig'i kazanmak. Şampiyonluk için oynayan diğer 3 takıma da saygı duyuyoruz. İnsanlar büyük düşünüyor çünkü ben Avrupa'da 6 final oynadım ve 5'ini kazandım. Adım adım gitmek istiyoruz. Ana hedefimiz Şampiyonlar Ligi gruplarında yer almak.

Benim için hırs her maçı kazanmak için oynamaktır.

Branco'nun kendisine çok güzel bir proje sunduğunu dile getiren 61 yaşındaki teknik adam, "Bana sunulan bu belge doğru, bu aslında işin doğasına aykırı. Genelde teknik direktörler kendi projelerini sunar ama bu sefer tam tersi oldu. Kulüp bana projelerini açıkladı. Sosyal anlamda ne kadar büyük bir yer olduğunu biliyorum. Manchester ile Fenerbahçe'ye karşı daha önce oynadım. Bana sunulan proje beni etkiledi. Daha sonra ikinci kısım geliyor o da hırs. Hırs nedir, güvenli bir alanda olmak mıdır? Orada bir kulüp çalıştırıp 6-7-8. olmak mıdır? İtalya'yı sevdiğim için orada olmak mıdır? Benim için hırs her maçı kazanmak için oynamaktır. Fenerbahçe'nin de gerçeği bu. Ben taraftarlarımızın neler hayal ettiğini biliyorum, beni de tetikleyen bu hırstı. Konfor alanında olmak istemiyorum. İmkanım olsa önümüzdeki hafta ilk maçımı oynamak isterdim" şeklinde görüş belirtti.

Taraftarların sabırsızlığına ilişkin bir soruya ise Mourinho, şu yanıtı verdi:

Bu kültürde olmayan bir şeyi onlara öğretemezsiniz. Sabırlı olması gerekenler, sakin olması gerekenler başkan, direktör, hoca. Bunların sakin olması lazım, taraftarların değil. Taraftarın çılgın ve talepkar olması gerekiyor. Bizde baskı yaratması gerekiyor. Fenerbahçe'deki oyuncu bu baskıyı kaldıramıyorsa demek ki burada oynayacak kadar iyi değildir. Bize desteği bırakmasınlar. Saha içinde bizimle mücadele etsinler. Umarım kaybettiğimizden daha çok maç kazanırız.

Tüm ilgi üzerimde olsun isterim

Takımdan ayrılacak oyunculara karşı dürüst olacağını da belirten Mourinho, sözlerini şöyle tamamladı:

Oyuncuların bunu basından öğrenmemesi gerekir. Başkanımız dürüst yaklaştı. Bizim de kendi aramızda oyunculara açık olmamız gerekiyor. Transferi bittikten sonra öğrenmelisiniz, giden oyuncular için de geçerli. Bu tarz işlerin gizli yapılması gerektiğini düşünüyorum. Lukaku ve Dybala'yı duydum, bu oyuncuları istemiyorum. Teknik ekibime gelecek olursak benim için en önemlisi patronun ben olduğum. Benim için çalışanların kim olduğu değil. Hepsi yüksek kalitede insanlar çünkü ben böyle insanlarla çalışırım. Bu konuda biraz bencilim ama tüm ilgi üzerimde olsun isterim.

Son 2 yıldır nokta atışı yapıyoruz

Başkan Koç, Portekizli teknik adam için düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Mourinho ile görüşme ve anlaşma sürecinden bahseden Ali Koç, "Hayal satmıyoruz. Gerçekleri anlatıyoruz. 6 senedir transferlerle ilgili hiçbir spekülasyon yapmadık. Hepsini ıslak imzayla açıkladık. Burada da aynı şey oldu. Aziz Yıldırım, 'Mourinho ile anlaştım.' dedi. İşin gerçeği böyle değildi. Çoğu zaman yavaş kalıyoruz diye bizi tenkit ediyorsunuz. Son 2 yıldır nokta atışı yapıyoruz ve hızlı hareket ediyoruz. Bu, Mario Branco'nun yeni sezon planlamaları neticesinde yaptığı bazı temasların sonucudur" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin vizyonunun ve projelerinin Jose Mourinho'nun tercihinde önemli rol oynadığını vurgulayan Koç, şu görüşleri paylaştı:

Artık bütçe sunmak yetmiyor. Hocamız, en çok Mario Branco'nun ona yaptığı sunumdan etkilendi. Ben de çok etkilendim. Hoca, sahaya ve takıma odaklanmak istiyor. Futbol dışı operasyonlara enerji harcamak istemiyor. Futbol departmanımızın işleyiş şekli ona rahatlık verdi. Fenerbahçe'nin tarihi, taraftar potansiyeli, beklentileri ve şampiyonluğu da bunu tetikledi. Bu takımın 3-4 dokunuşla daha iyi bir geleceğinin olması da önemli bir faktör. Jose Mourinho'ya 'Fenerbahçe sana ne katacak?' diye sordum. Çok şey katacağını söyledi. Lig şampiyonluğunun yeterli olmadığını, arka arkaya şampiyonluklar ve kupalar getirip Avrupa'nın ilk 2 turnuvasında başarılar elde ettiği takdirde insanların da onun 'winner' karakterini Fenerbahçe'de de uyguladığını söyleyeceğini kaydetti.

"Mourinho'nun önceliği para olsaydı Suudi Arabistan'da olurdu"

Sezon bittikten sonra Mourinho'ya teklif yaptıklarını ve anlaştıklarını kaydeden başkan Koç, şöyle konuştu:

Mourinho'nun önceliği para olsaydı Suudi Arabistan'da olurdu. Başka bir Türk takımında olurdu. Diğer adayla beraber olurdu. Bizim beraber başarmak istediklerimiz onun daha aklına yattı ki daha uygun şartlarda bizim teklifimizi kabul etti. Hiçbir şekilde mevcut hocamız varken teklif yapmamız söz konusu bile değildi. Ligimiz bitmeden kimseye teklif yapmadık. Onlar teklifimizi beklediler. Biter bitmez temasa geçtik ve uygun şartlarda anlaştık. İnşallah kadro planlamasını bir kısmını yaz kampı öncesi ve esnasında, diğer kısmını da nokta atışları yaparak turnuvalar başlamadan bitirmeyi hedefliyoruz. Çok tarihi bir adım attık. İnşallah bu adım meyvesini verir.

"Şampiyonluk sözü vermekle şampiyon olunmuyor"

Jose Mourniho'nun beklentileri doğrultusunda kadrolarını güçlendireceklerini aktaran Ali Koç, şunları kaydetti:

Şampiyonluk sözü vermekle şampiyon olunmuyor. Şampiyonluk sözü vermeyi gerektirmeyecek kalitede transferlerimiz olacağının sözünü verdim. Hocamızla bu konuların toplantısını yapacağız. Popülist olmak ve sırf genç kongre üyelerimizi etkilemek için boş vaatlerde bulunmayacağız. Anlaştık ve getireceğiz dersek anlaşırız ve getiririz. Transferlerimiz de bu sürece paralel şekilde olacak. Seçimde 3-5 fazla oy almak için bitmemiş bir transfer açıklamayacağız. Böyle seçim kazanacaksak da kazanmayalım. Mario Branco'nun çalışmaları var. Seçim öncesi büyük bir transfer açıklaması yapacağımızı düşünmüyorum. Hocamızın beklentisi doğrultusunda transferleri yapmaya çalışacağız.

"Hocamızın yapısının Fenerbahçe'ye çok uyduğunu düşünüyoruz"

Göreve geldiklerinden bu yana birçok branşta hedeflerine ulaştıklarını ancak futbolda bunu başaramadıklarını belirten Ali Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

Diğer alanlarda hayallerimize yaklaştık. Futbol tarafında hayal ettiğimiz Fenerbahçe son 2 senedir istediğimiz şekilde ilerledi ama daha oraya varmadık. Arka arkaya Türkiye'de şampiyonluklar ve Avrupa'da başarılar elde ederek buna varabiliriz. Fenerbahçe'yi kura çekiminde tercih edilmeyecek bir kulüp haline getirmek istiyoruz. İyi yolda gidiyoruz. Diğer taraftaki hayallerimizin çoğu gerçekleşti. Futbolda da hayallerimizin daha hızlı gerçekleşmesi için çok doğru zamanda doğru hamle yaptık. Hocamızın yapısının Fenerbahçe'ye çok uyduğunu düşünüyoruz. Geleceğe çok umutla bakıyoruz. İnşallah yolun sonu hayırlı olur. 6 senedir yalanla mücadele ediyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, rakip takımın başkanının patolojik seviye yalanlarıyla... Şimdi bir önceki başkanın gerçekle ilgisi olmayan söylemleriyle mücadele ediyorum. Bazen biraz saptırarak anlatıyor.

Mario Branco: "Transfer şampiyonu olmak istemiyorum"

Fenerbahçe Sportif Direktörü Mario Branco, Portekizli teknik adamla ilk olarak kendisinin görüştüğünü ve projelerini sunduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Bu kulübe en iyi çözümleri sunmak için para kazanıyorum. En iyilerini getirmek için buradayım. Mourinho ile Fenerbahçe'ye gelmesi için ilk ben konuştum. Daha sonra olan şeyler beni ilgilendirmiyor. Ben hocamıza sunmuş olduğum projeyle ilgileniyorum. Bu vizyonumuzla futbol tarihinin en iyi teknik adamlarından birisinin ilgisini çektik. Dünyada 3 farklı Avrupa kupası kazanan tek hoca Fenerbahçe'ye geldi. Buna odaklanmalıyız. Başkanımıza bu önerime, hocamıza da projemize güvendiği için teşekkür ediyorum.

Transfer şampiyonu olmak istemiyorum. Mayıs ayında şampiyon olmak istiyorum. Transfer yaparak şampiyon olamazsınız. Geçen sezon transferde iyi bir iş çıkardık. Transferde tutturma oranımız iyi. Sportif anlamda devrime inanmam. Geçen sene iyi bir şey yaptık. Takım iyi bir iş çıkarttı. Ama geliştirecek çok fazla noktamız var ve bunu yapacağız. Hocamızın istediği profile uyan oyuncuları biliyoruz. Önümüzdeki pazartesi itibarıyla tam gaz çalışmak için hazırız. Zorlu bir yaz olacak. UEFA Şampiyonlar Ligi bizim için büyük bir hedef.

"Kazanmaya alışkın oyuncular getirmemiz gerekiyor"

Kazanmaya alışkın oyuncular getirerek kadrolarını güçlendireceklerini anlatan Branco, şunları kaydetti:

Hocamıza bir dosya sundum. Airdropla göndermemiz gerekti. Çok büyüktü. Yorucuydu. Ben bir yabancıyım, hoca da yabancı. Bizi neyin tetiklediğini iyi biliyoruz. Asıl odaklanmamız gereken, özel biri dünyanın en büyük spor kulüplerden birinde. Ona 'Arkanda bir ülke olacak.' dedim. Fenerbahçe'nin 35 milyon taraftarı var. Portekiz'de 10 milyon insan var. Bu, bizim için önemli bir etki. Hocamıza sözlerime güvendiği ve inandığı için teşekkür ediyorum. Artık bu sözleri gerçekleştirmek bize ve size bağlı. Jose Mourinho'nun bir önceki ekibi bire bir aynı olacak. Hepsi bizim ve hoca için üst düzey insanlar. Transferde kalitenin yaşı yoktur. Kazanmaya alışkın oyuncular getirmemiz gerekiyor. Bu parametreyi genç oyuncularla birleştirebilirsek bu kulüp için harika olur. Bir kere kazanmak kolaydır. Biz arka arkaya kazanmak istiyoruz. Zor olan budur.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU