“Bütün Gözler Refah'ta” kampanyası sloganının anlamı ne?

İki günden beri sosyal medyada 20 milyondan fazla paylaşım yapıldı

Filistinliler İsrail'in Refah kentindeki bir kampa düzenlediği hava saldırısının olduğu yerde toplandı / Fotoğraf: AFP

Sosyal medya, kentte onlarca sivilin ölümüne neden olan saldırılar karşısında “Bütün Gözler Refah'ta” dayanışma kampanyası ile çalkalanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu slogan son aylarda Filistinlilere yönelik saldırılar konusunda insanları bilinçlendirmek, görmezden gelmemek ve ateşkes talep etmek için ivme kazandı. İki gün boyunca sosyal medyada, özellikle de Instagram'da (20 milyondan fazla paylaşım) milyonlarca kullanıcı tarafından, İsrail'in pazar günü aralarında çocukların da bulunduğu 40'tan fazla sivilin ölümüne neden olan yerinden edilmiş kişilerin çadırlarını bombalamasını kınamak için kullanıldı.

İsrail bu ayın başlarında 1,4 milyon Filistinli sivile ev sahipliği yapan Refah'a kara saldırısı başlattı. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail'in tahliye emirlerinin ardından yaklaşık bir milyon sivilin yerinden edildiğini açıkladı.

İsrail güçleri Mısır'la olan Refah sınır kapısının kontrolünü ele geçirdi. Gazze Şeridi'ndeki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail topraklarına düzenlediği ve AFP'nin İsrail'in resmi verilerine dayanarak elde ettiği verilere göre çoğu sivil 1,170'den fazla kişinin ölümüne yol açan eşi benzeri görülmemiş bir saldırının ardından başladı. İsrail buna, Gazze Şeridi'nde 36,000'den fazla insanın ölümüne neden olan büyük bir askeri harekatla karşılık verdi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU