Refah'ın batısına yeni İsrail saldırıları çok sayıda ölü ve yaralı var

Görgü tanıkları, İsrail tanklarının Refah kentinin merkezinde “konuşlandığını” doğruladı

İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta yenilenen hava saldırıları sırasında dumanlar yükseliyor / Fotoğraf: AFP

Filistin televizyonu bugün, Refah'ın batısındaki Mevasi bölgesinde İsrail'in göçmen çadırlarını bombalaması sonucu 7 kişinin öldüğünü ve birçok kişinin de yaralandığını bildirdi.

Arap Dünyası Haber Ajansı'na göre Han Yunus'taki Mevasi bölgesi, İsrail'in Refah'taki bölgeler için tahliye emri çıkarmasının ardından Refah'tan geri dönenlerin sığınak noktalarından biri haline geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

AFP'ye konuşan görgü tanıkları, Hamas savaşçılarıyla şiddetli çatışmalar yaşandığı haberleri üzerine İsrail tanklarının Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin merkezinde “konuşlandığını” doğruladı.

İsrail bu ayın başlarında 1,4 milyon Filistinli sivile ev sahipliği yapan Refah'a kara saldırısı başlattı. Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in tahliye emirlerinin ardından yaklaşık bir milyon sivilin şehirden çıkarıldığını belirtti.

İsrail güçleri Mısır ile olan Refah sınır kapısının kontrolünü ele geçirdi.

Gazze Şeridi'ndeki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail topraklarına düzenlediği ve AFP'nin İsrail'in resmi verilerine dayanarak aktardığına göre 1,170'den fazla kişinin ölümüne yol açan eşi benzeri görülmemiş bir saldırının ardından başladı. İsrail buna Gazze Şeridi'nde 36,000'den fazla insanın ölümüne yol açan büyük bir askeri harekatla karşılık verdi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU