III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları başlıyor

Sinematek/Sinema Evi, 31 Mayıs, 1 ve 2 Haziran'da alanında uzman sinemacıların katılacağı panellere ve söyleşilere ev sahipliği yapacak

Tereddüt Çizgisi'nin başrol oyuncucu Tülin Özen de III. Sinematek Günleri'nin konuşmacıları arasında yer alıyor (Başka Sinema)

Sinema Adası'nın organizatörlüğünde Sinematek/Sinema Evi'nde 31 Mayıs, 1-2 Haziran'da üçüncüsü düzenlenecek Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları sektörde aktif çalışan veya sektöre girmek isteyen sinemaseverlerle profesyonelleri buluşturarak ulusal ve uluslararası sinemacılara ağ kurma imkanı ve erişilebilirlik sağlamayı hedefliyor. 

Sinematek/Sinema Evi'nin avlusunda bu yıl da kurulacak Network Alanı, şirketleri sektör paydaşlarıyla bir araya getirirken katılımcıların bu alanda bulunan şirketlerle doğrudan iletişim kurabileceği bir ağ ortamı sağlayacak.

Paneller, söyleşiler, atölyeler

III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları kapsamında üç gün boyunca 10.00-20.00'de pek çok panel düzenlenecek. Üç gün boyunca sürecek panellere Selman Nacar, Tülin Özen, Deniz Şaşmaz Oflaz, Soner Alper, Kıvanç Sezer, Cem Altınsaray ve Serdar Orçin, Vildan Atasever, Soner Caner, Ceylan Özgün Özçelik, Giray Altınok gibi isimler konuşmacı olarak katılacak. Ayrıca "Oyunculuk, "Cast" ve "Animasyon" başlıkları altında atölyeler de düzenlenecek.  

Uluslararası konuklar

III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları, değerli uluslararası konuklara da ev sahipliği yapacak. Irak'ta 10 yıldır düzenlenen Duhok Uluslararası Film Festivali Direktörü Şevket Emin Korki, "Kürt Sinemasında Etkileşim ve Biçim Arayışları başlıklı panelde konuşmacı olacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yunanistan’da Selanik Film Festivali'nin uluslararası program yöneticilerinden Yannis Palavos da festivallere katılım süreçleriyle ilgili bir söyleşiye katılacak.

2023'te Cannes Film Festivali'nde prömiyer yapan İnşallah Erkek Olur (Inshallah A Boy) filminin Ürdünlü yönetmeni Amjad Al Rasheed de Sektör Günleri kapsamında Sinematek/Sinema Evi'nde olacak. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi, Cannes'da gösterilen ilk Ürdün filmi olarak festivalden ödülle dönmüştü.

Altın Portakal’ın kısaları ilk kez Sektör Buluşmaları'nda

III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları'nda, Antalya Kısaları 2023 Seçkisi Özel Gösterimi yapılacak. Geçen sene iptal olan festivalde gösterilemeyen 13 kısa film, 4 şehirde eşzamanlı olarak ilk kez seyirciyle buluşacak. Filmler İstanbul'da Sinematek/Sinema Evi'nde, İzmir'de Karaca Sineması'nda, Ankara'da Kült Kavaklıdere'de ve Diyarbakır'da Mordem Sanat'ta gösterilecek.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU