Özel'den Bahçeli'ye yanıt: Arsız metin yazarları cevap versin

“İran Cumhurbaşkanı'nın ölümünün üzerindeki sis perdesi aralansın’ diye bugün promptera yazanlar Sinan Ateş davasının üstüne sis çöktüren iki kişinin bu cinayet üzerindeki payı nedir?”

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özel konuşmasında şunları kaydetti:

Kobani davası kararları

Erdoğan, Cumartesi Anneleri'ne söz verdi. Berfu Ana hayattaydı ve ona bir devlet sözü verdi. Berfu Ana bu görüşmeden 2 yıl sonra evladına kavuşamadan gözü açık gitti. Cumartesi Anneleri'nin bu hafta bininci haftası. Bu hafta hepimiz hep birlikte normalleşmenin aslında kullanımına şahitlik etmek istiyoruz. CHP her hafta olduğu gibi burada olacak. 12 Eylül Darbe döneminde yaşanan kayıpların anaları var orada. Daha sonraki dönemlerde faili meçhulların anneleri var. Bu hak aramaya kapıları kapıyorsanız. Tüm hukuksuzluklara sahip çıkıyorsunuz. Burada çağrımız Cumartesi Anneleri'nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın, hak arama mücadelesinin önünde durmayın, o acıyı yaşatanlara değil, yaşayanlara duygudaş olun. BU ülkeden bu ayıbı kaldırın. Biz orada olacağız, arkalarında duracağız. 

Geçtiğimiz hafta ülkemizin siyasetini uzun süredir işgal eden bir siyasi davanın karar duruşması vardı. 10 kişiye yakın milletvekilimiz karar duruşmasını takip ettiler. Davada hukuki değil, siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik.  Davanın iddianamesi, uzun yıllar siyasilerin kürsüden savcılara dikte edilmesi şeklinde yazılmıştı. Demirtaş ne bir başkası Yasin Bölü'nün ölümüyle bağlantılı bulamadı. Hiçbirisi insanların hayatını kaybetmesiyle ilgili süreçle ceza almadılar. Attıkları tweetlerden, başka başka zamanlarda kullandıkları ifadelerden ceza aldılar ve aslında kararı veren hakim cezaları verdiği yerle yükü sırtından attı. Demirtaş ve Yüksekdağ'a çok ağır ceza verdiler. Bu cezalar Erdoğan'ın siyasi adreslemesiyle uyumuyla. 

Bahçeli'ye yanıt

Bahçeli'nin sorduğu sorular, bana sorulacak sorular değil, ben bu soruların kime sorulacağına biliyorum da bu seviyeye inmek istemiyorum. 

Bahçeli, bunları prompter okumuş, ben o promptera bunların kimlerin yazdığını biliyorum.  Size bu soruları yazan arsız metin yazarları var ya şu dört soruya cevap versinler bakalım. Bu iki kişinin isimleri Sinan Ateş iddianamesinden nasıl ve kimler tarafından iddianameden ayıklanmıştır?  Sinan Ateş'in sokak ortasında ölümünden sonra kimse tweet atmayacak cenazeye gitmeyecek taziye bildirmeyecek diyen hangi ikisidir? Bu talimatı partiye hangi ikisi yaymıştır?

Tetikçiyi kaçıran aracın fotoğrafları açığa çıkıp Ülkü Ocakları Genel Başkanına bu aracın ceza yemeyecek, trafikte durdurulmayacak statüsüne getirilmesine hangi ikisi katkı sağlamıştır?

“İran Cumhurbaşkanı'nın ölümünün üzerindeki sis perdesi aralansın" diye bugün promptera yazanlar Sinan Ateş davasının üstüne sis çöktüren iki kişinin bu cinayet üzerindeki payı nedir? Yoksa bu sisin kendisi bu ikisi midir?

CHP bir davaya 'siyasi' dediği için normalleşmeye bir şey olmaz. Türkiye normalleşecekse böylesi bir durumda sorgulanma, yargılanmanın önünde kimse kalkan olmayacak. Bu ayıptan MHP de Türkiye de kurtulacak.

Koskoca parti iki meczuba teslim edildi. Yazıklar olsun. Türkiye normalleşecekse sokak cinayetine sahip çıkılmayacak.

İstanbul Sözleşmesi

Şimdi 9. Yargı Paketi geliyor. İstanbul Sözleşmesi'nden bir gecede çıkarken yaptıklarını savunmaya başladılar. Şimdi o kanunun en önemli maddelerinden birisi eşine, kadına şiddet uygulayanların uzaklaştırılması, zorlama hapsine itiraz yolunu açıyorlar. 6284'ün içini boşaltacak diye kadın örgütleri uyarıyordu, şimdi tazyik hapsini kaldırmaya yönelik itiraz mekanizmasını getirmeye.

İkinci husus AYM'nin bir kararı var. Kadın isterse kızlık soyadını kullanabilir. Onu düzenleyeceklerine onu yasaklayan kanun maddesi getirmişler. AYM'nin 153'üncü maddesinin arkasından dolanıyorlar. CHP olarak kadının ister evlilik sonrası eşinin soyadını, ister önceki soyadını, ister ikisini birden kullanmasını savunuyoruz. Bu mücadelenin arkasında olacağız.

Etki ajanlığı yasası

Cumhur İttifakı bu yasayı geri çekmezseniz. Dünya siyasi tarihinin karan bir sayfasında yerinizi alırsınız.

Ata Emre Akman açıklaması

Babasını aradım "benim evladım gitti, ama lütfen bu konuda bütün siyasetçiler bir şey yapın, ben yaptım başka babalar yanmasın" dedi. 

Yüreği yanan bu babanın haykırışıyla kurye haklarının derneğinin sesine kulak vermek lazım. 2022'de 58 kişi 2023'de 3'ü çocuk 68 motokurye hayatını kaybetmiş. Diyorlar ki mesleki yeterlilik belgesi aranmadığı için motorun üstüne çıkan herkes kurye. 

Bu konuda şu tedbirlerin alınması gerektiğini sıralıyorlar. Öyle her gün yanımızdan geçen o insanlar, aslında hayata pamuk ipliği ile bağlıdır. 

Diyorlar ki; İşçi sağlığı ve güvenliği, eğitimleri yeterince yapılmalıdır. Kuryelik tehlikeli meslekler arasına alınmalıdır. Motokuryelik mesleğine dair yasal düzenleme hazırlanmalıdır. 

"İktidar 31 Mart'tan mesaj almamış"

Hükümet sürekli kendi ekonomik tahminleri tutturamadığını itiraf edip, revize etmekle meşgul. Enflasyon hedefi yüzde 33'tü şimdi yüzde 38 olarak revize ettiler. Kamuda tasarruf adı altında memurun servisiyle uğraşıyorlar, öğretmen ataması yapmamayı marifet sayıyorlar.

Enflasyonu düşüreceğiz diye asgari ücrete zam yapmayanlar, emekliyi 10 bin liraya muhtaç bırakanlar köprülere, yollara yüzde 181 zam yapıyorlar. Sonra da enflasyonla mücadeleden bahsediyorlar. İktidar 31 Mart'tan mesaj almamış. Sarı kart gördü hala faul yapıyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU