CHP Genel Başkanı Özel: İstanbul Sözleşmesi'ni hukuksuzca feshedenlerle yeni bir anayasa konuşmak zaman kaybı olur

9. Yargı Paketi’nde yer alan “etki ajanlığı” konusuna da değinen Özel, “Propaganda yapmayı dahi suç haline getiriyorlar. Bu kabul edilemez” dedi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Eşitlik İçin Kadın Platformunun (EŞİK) temsilcileriyle bir araya geldi.

EŞİK platformunun temsilcileri, CHP Genel Merkezi'nde, Nazlıaka ve Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel'i ziyaret etti. Daha sonra Nazlıaka ve beraberindekiler, Özel ile görüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Heyet, Özel'e, "9. Yargı Paketi içerisinde yer alan 'etki ajanlığı', evli kadınların kendi soyadlarını kullanma hakkı, 6284 sayılı şiddeti önleme yasasının tek yaptırımı olan zorlama hapsinin işlevsizleştirilmesi ve iktidarın yeniden gündeme getirdiği yeni Anayasa yapılması" konularındaki görüşlerini sundu.

Özel de "Evli kadının soyadı konusunda size tam destek vereceğiz. İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırırken 6284'e sığındılar, şimdi onu da değiştirmeye çalışıyorlar. Sırada boşanan kadının nafaka hakkı var. Esas hedeflerinde ise Medeni Kanun var. Eşitlik konusunda partimiz çok ciddi bir adım attı. Gölge kabinenin yarısını kadınlar oluşturuyor, yerel yönetimlerde kadın sayısını artırdık. Önümüzdeki dönemde kadın temsil oranını daha da artırmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

9. Yargı Paketi'nde yer alan "etki ajanlığı" konusuna da değinen Özel, "Bu düzenlemeyle propaganda yapmayı dahi suç haline getiriyorlar. Bu kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

EŞİK heyetinin, "Anayasa konusunda müzakere dahi yapılmamalıdır" talebine Özel, "Bu bakış açısını çok önemsiyorum. Mevcut anayasaya uymayanlarla anayasa yapılmaz. Erdoğan'ın gündeminde anayasa var. Benim gündemimde ise anayasaya harfiyen uyulması var. İstanbul Sözleşmesi'ni hukuksuzca feshedenlerle yeni bira nayasa konuşmak zaman kaybı olur" karşılığını verdi.

Görüşmenin sonunda EŞİK Platformu, Özel'e, 9. Yargı Paketi, Anayasa tartışmaları, "mor, yeşil kamucu ekonomi" ve yerel yönetimlerde "eşitlik" konusunda görüşlerini içeren bir dosya sundu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU