ABD ve İtalya'nın hamleleri ortasında Libya'nın ‘Rus nüfuzu’ konusunda endişesi artıyor

Moskova'nın Libya kapısı üzerinden Afrika ülkelerine açılmayı hedeflediği ileri sürülüyor

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter, Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Yunus-Bek Yevkurov'u kabul etti, Ocak 2024 / Fotoğraf: LUO Genel Komutanlığı

Libya'daki siyasi bölünmüşlük, uluslararası güçlerin ülkenin içişlerine karışması için geniş bir kapı açtı. Politikacılara ve akademisyenlere göre söz konusu tarafların başında Rusya geliyor. Rusya, ‘Afrika Kolordusu’ olarak bilinen yapıyla ‘nüfuzunu genişleterek’ Libya'daki varlığını pekiştirdi.

Rus güçlerinin Libya'daki varlığından söz edilmesi yeni değil, ancak Moskova'nın birkaç ay önce ülkenin doğusundaki bölgelere asker ve askeri teçhizat sevk ettikten sonra bu varlığı güçlendirme eğilimine girmesi, sadece yerel değil, Amerika ve Avrupa dahil uluslararası güçler arasında da endişe ve uyarıların artmasına neden oldu.

Şarku’l Avsat'a konuşan Libyalılar her zamanki gibi, ‘Rusya'nın nüfuzunu güçlendirmek ve bazı Afrika ülkelerine yayılmak için Libya topraklarını sömürmesini eleştirenler’ ve ‘Moskova ile Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) Genel Komutanlığı arasındaki iş birliğine işaret eden haberlere yanıt olarak bunu küçümseyenler’ arasında keskin bir şekilde bölünmüş durumda.

Afrika Kolordusu olarak bilinen yeni Rus askeri oluşumu, 2024 yılının başlarında tanıtıldı. Raporlar, Moskova'nın ‘Rusya'nın Afrika kıtasındaki çıkarlarını desteklemek’ amacıyla Libya kapısı üzerinden Afrika ülkelerine açılmayı hedeflediğini belirtiyor.

Afrika Kolordusu’ndan söz edilmesi, Libyalıların kendi topraklarında herhangi bir uluslararası gücün varlığını reddetmeleri çerçevesinde gerçekleşiyor ki bu durum, yazar ve akademisyen Mustafa el-Fituri tarafından ‘Libya'daki Rus varlığının, diğer tüm varlıklar gibi, ülkenin egemenliğine zarar verdiği’ şeklinde dile getirilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Libya'daki çeşitli uluslararası hareketlerle birlikte, bu kolordunun güç, ekipman ve bölge açısından özellikleri şekillendi. Raporlar, söz konusu Rus gücünün beş ülke (Libya, Burkina Faso, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Nijer) arasında dağıtılacağını gösteriyor. Çad ve Senegal ise şu anda değerlendirme aşamasında. Fituri, Şarku’l Avsat'a verdiği demeçte, Libyalıların çoğunun korktuğu şeyin ülkelerinin Rusya'nın Sahra altı Afrika'ya yayılmasının bir ayağına dönüşmesi ve bu varlığın Rusya ile Batı arasındaki nüfuz alanları çatışması içinde devam etmesi olduğunu, bunun ise Rus varlığını uzun süreli hale getirebileceğini söyledi.

Nisan ayı sonunda Libya'daki Barak eş-Şati Üssü’ne ve Tobruk Limanı’na Rus olduğu bildirilen kargo uçakları ve gemilerinin geldiğine tanık olunmasının ardından Libyalıların korkuları artmaya başlamış ve bu durum LUO Genel Komutanlığı’na yakın kişiler tarafından yalanlanmıştı.

Ancak Afrika'daki askeri meselelerle ilgilenen bir platform olan Military Africa, Afrika Kolordusu'nun ekipmanlarının Alexander Otrakovsky ve Ivan Green çıkarma gemileriyle Libya'ya ulaştığını bildirdi.

Platform, askeri teçhizatın türüne açıklık getirerek, ağır ve hafif zırhlıların yanı sıra ZU-23-2 uçaksavar topları ve Kamaz araçlarından oluştuğunu belirtti.

Rus Vedomosti gazetesi daha önce Rus yetkililere dayandırdığı haberinde, Afrika Kolordusu’nun ağırlıklı olarak Wagner Grubu savaşçılarından oluştuğunu, ancak bu kez finansman ve emirleri doğrudan Savunma Bakanlığı tarafından temsil edilen Rus makamlarından alacaklarını belirtmişti.

Olayların kızışmasıyla birlikte Rusya'nın Libya'daki hamlelerini reddeden Wagner, Hafter ile Rusya arasında iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretleriyle temsil edilen güçlü ilişkilere atıfta bulundu. LUO'ya yakın bir siyasi lider bu bağlantıyı ‘siyaset dilinde normal’ olarak nitelendirerek reddetti.

LUO denetimindeki üs ve limanlara asker ve malzeme indirilmesi sorulduğunda, siyasi lider bu konuda bilgisi olduğunu reddederek, ordunun “ülkeyi yabancı planlardan korumak için çalıştığını ve bunun için büyük zorluklara katlandığını” söyledi.

Diğer yandan ‘Rusya'nın Libya'daki nüfuz alanını genişletmesine’ karşı çıkanlar, Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Yunus-Bek Yevkurov'un zaman zaman Bingazi'ye gidip Hafter ve oğlu Halid'le görüştüğünü, bunun Wagner Grubu Komutanı Yevgeniy Prigojin'in öldürülmesinin ardından başladığını ve kolordu fikrinin, Prigojin'in LUO Genel Komutanlığı’na yaptığı ilk ziyaret sırasında oluştuğunu ifade ediyorlar.

Şarku’l Avsat’ın İtalyan haber ajansı ANSAmed'den aktardığı habere göre İtalya Başbakanı Giorgia Meloni Hafter'den ‘Libya'da başta Ruslar olmak üzere yabancı güçlerin varlığını en aza indirmesini’ istedi.

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General Michael Langley, ABD’nin Libya Büyükelçisi ve Özel Temsilcisi Richard Norland'ın da hazır bulunduğu bir toplantıda, Hafter ile ‘Libya'daki Rus askeri varlığını’ görüştü.

Fituri, konu ister Rusya'yı ister başkalarını ilgilendirsin, Libya’nın ‘Afrika'ya doğru yeniden başlayan hummalı yarış ortamında halen herkes tarafından arzulandığını’ belirtti. Fituri, “Libya'nın; Akdeniz'deki konumu, uzun sahil şeridi ve Kuzey Afrika'ya açılan kapı olması, tüm büyük ülkelerin ya da Türkiye gibi yükselen bölgesel güçlerin hedefi olmaya devam edeceği anlamına geliyor” dedi.

“Bazı Libyalı taraflar, çıkarlarının her ne ad altında olursa olsun yabancılarla iş birliği yapmakta yattığına inanıyor” diyen Fituri, Libya halkının talebinin ‘tüm yabancı askeri güçlerin ülkeyi terk etmesi’ olduğunu hatırlatarak sözlerini tamamladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU