Sosyal medyayı Boeing korkusu sardı

Yolcular artık 737 Max 9 ve 787 "Dreamliner" modelleriyle uçmaktan endişe ediyor

Boeing, "787 Dreamliner'ın güvenlik ve dayanıklılığına tam güven duyduğunu" belirtiyor (Reuters)

Boeing'in 737 uçak filosunda meydana gelen bir dizi mekanik arızanın ardından olası yolcular sosyal medyayı uçuş korkularıyla dolduruyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni yılda Alaska Havayolları'nın neredeyse felaketle sonuçlanan bir uçuşunun ve sadece bu hafta Alanya, Senegal ve İstanbul'da yaşanan üç olaylı inişin ardından, havacılık devi endişeli yolcuların inancını kaybediyor.

Birçok TikTok kullanıcısı, "uçmaktan korkuyorken bir Boeing 737'de olacağınızı öğrendiğinizde" ve "bu hafta uçuyorsanız haberlere BAKMAYIN" gibi başlıklar taşıyan videolar yayımlayarak korku dolu duyguları dile getirdi.

Hatta bir TikTok kullanıcısı, "Dreamliner'ların alev almasından" ve 737 modelinden kaçınmak için, FlightRadar24 ve FlightAware'e atıfta bulunarak "Boeing 737 MAX'le uçmaktan nasıl kaçınılır" konulu iki dakikalık bir rehber yayımladı.

Bir Twitter/X kullanıcısı şunları söyledi: 

Tatile çıkmaya korkuyorum, ya Boeing'le uçmak zorunda kalırsam!?

Bir diğeriyse "Boeing'deki kalite düşüşü son birkaç yıldır o kadar aşırı ki, sonunda uçmaktan korkmaya başlayacağım" diye yazdı.

Hatta bazı kullanıcılar güvenlik güvencesi için Southwest, United ve Ryanair gibi 737 uçağının farklı modellerini uçuran havayolu şirketlerine tweet atmaya başladı.

Endişeli bir yolcu, American Airlines'a şöyle sordu: 

Boeing 737 uçaklarınızla uçan yolculara güvende olduklarına dair nasıl bir güvence verebilirsiniz? Yakında Charlotte'dan Aruba'ya 737-800'le uçacağım. Ölümüne korkuyorum!! Bu uçaklar, onlarla ilgili sorunlar nedeniyle bakım kontrolüne getiriliyor mu?

The Independent'ın seyahat muhabiri Simon Calder, "bazı potansiyel müşterilerin sessizce sadece Airbus A320 serisi jetleri kullanan havayollarına geçmesinin mümkün olduğunu" söyledi ancak rakamlara bakıldığında sadece Boeing 737'le uçan Ryanair'ın dünyanın en güvenli havayolu şirketi olduğunun altını çizdi.

Boeing, 787 kalitesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

13 yıllık hizmet süresinde, küresel 787 filosu 4,2 milyondan fazla uçuşta 850 milyondan fazla yolcuyu güvenli bir şekilde taşıdı.

Bir 787, genişletilmiş gövde bakım rutinlerine ihtiyaç duymadan önce en az 30 yıl boyunca güvenle çalışabilir. Hizmette olan yaklaşık 700 uçağın gövdesi üzerinde yapılan kapsamlı ve titiz testlerde ve ağır bakım kontrollerinde gövde yorgunluğuna dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

ABD Federal Havacılık İdaresi gözetimi altında, uçakları titizlikle inceledik, yeniden işledik ve titiz standartları karşılamak için üretim kalitesini artırdık. Bu nedenle 787 Dreamliner'ın güvenliği ve dayanıklılığı hakkında kendimize güvenimiz tam.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/travel

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU