Rishi Sunak, Eurovision protestolarını eleştirdi

Binlerce kişinin İsrail'in yarışmaya katılmasını protesto etmek için yürümesinin ardından Birleşik Krallık Başbakanı, Malmö'deki "çok çirkin" sahneleri eleştirdi

İklim aktivisti Greta Thunberg, İsrail'in yarışmaya katılımına karşı düzenlenen İsrail'i Durdurun protestosunda (Reuters)

Rishi Sunak, İsrail'in Eurovision şarkı yarışmasına katılımı nedeniyle yapılan "çok çirkin" protestoları ve boykot çağrılarını eleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Downing Sokağı (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi'nin yer aldığı sokak -ed.n.), başbakanın göstericileri "korkunç bir terör saldırısının ardından ve rehineler hâlâ Hamas'ın elindeyken" görüntüleri izleyen İsrailli ve Yahudi Eurovision hayranlarının duygularını dikkate almaya çağırdığını duyurdu.

Tahminen 10 bin ila 12 bin Filistin yanlısı protestocu perşembe günü yarışmanın düzenlendiği Malmö'de yürüyüş yapmıştı.

Cumartesi günü düzenlenecek final için daha fazla yürüyüş planlanırken, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü ve 34 binden fazla Filistinlinin ölümüne neden olan savaş nedeniyle sanatçılara bu yılki finali boykot etmeleri çağrısında bulunuluyor.

10 Numara'dan (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi -ed.n.) şu açıklama geldi: 

Başbakan bu protestoların yanlış olduğunu düşünüyor. Bu yüzden gördüğümüz sahneler çok çirkindi.

Gazze'deki insani krizle ilgili derin endişeleri paylaştığımız gibi... Eurovision ve bu protestolarla ilgili bu tartışma söz konusu olduğunda, Eurovision'u seven İsraillileri ve dünyanın dört bir yanındaki Yahudileri, korkunç bir terör saldırısının ardından ve rehineler hâlâ Hamas'ın elindeyken bunu görmekten duydukları hisleri son derece önemsiyoruz. Başbakan, insanları bu haksız boykot çağrılarını tekrarlarken bunu göz önünde bulundurmaya çağırıyor.

Başbakanlık sözcüsü de Sunak'ın "eylemlerinin boykot edilmesi çağrısında bulunmanın yanlış ve haksız olduğunu düşündüğünü” sözlerine ekledi. 

İsrail'e, İsrail'in meşru müdafaa hakkına ve gördüğümüz gibi bir terör saldırısının bir daha yaşanmasını önleme hakkına verdiğimiz destekte kararlıyız. Aynı zamanda, giderek büyüyen insani kriz karşısında yardım konusunda daha fazla adım atılması çağrısında bulunmayı sürdürüyoruz.

Barışçıl protesto hakkı her zaman vardır, bu burada ve tüm dünyada demokrasinin bir parçasıdır, ancak başbakanın görüşüne gelince, bu sahneler ve eylemlerine boykot çağrısı yapmanın doğru olup olmadığı hakkında, hayır, başbakan bunun yanlış olduğunu düşünüyor.
 

Eden Golan

Yarı finalde Eden Golan (AP)​​​​​​


Birleşik Krallık'tan Olly Alexander ve İrlanda'dan Bambie Thug ortak bir açıklamayla yarışmamaları yönündeki baskıları reddeden sanatçılar arasında yer aldı.

İsrailli şarkıcı Eden Golan bu hafta sonu yapılacak finale katılmaya perşembe günü hak kazanmıştı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU