İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan İran-İsrail gerilimine ilişkin değerlendirme: Tüm senaryoların, TBMM çatısı altında tartışılması gerek

“İran veya İsrail odaklı mevcut sorunlar ile diğer bölgesel/küresel gelişmelerin göç tehlikesi başta olmak üzere ekonomi, askerî veya siyasi sonuçlara yönelik senaryoların TBMM çatısı altında çalışılması ve tartışılması gerektiğini düşünüyoruz”

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İsrail ve İran arasında yaşanan gerginliğe dikkat çekerek, konunun TBMM çatısı altında ele alınması gerektiğini belirtti.

Zorlu, İsrail ve İran arasında yaşanan gerginliğin Türkiye'yi de etkileme ihtimaline karşı önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

 Zorlu, X hesabından şu açıklamayı yaptı:

İran ile İsrail arasında son iki hafta içinde yaşanan gerginliğin Ortadoğu coğrafyasını savaş ve barış arasındaki o ince ‘hassas’ çizgiye nasıl ittiğini ibretle takip ediyoruz. Aynı zamanda bu iki ülke ve üçüncü taraf ülkelerin felaketler yerine istikrar ve güvenliğe öncelik verme sorumlulukları olduğunu hatırlatmak isteriz. Güvenliğin barışçıl bir şekilde üretilmeden tüketilemeyeceği gerçeğinden hareketle tarafları itidale davet ediyoruz. Öte yandan bu krizden Türkiye’nin çıkarması gereken dersler olduğunun altını çiziyoruz. Bölgesel ve küresel gerginliklerin kontrol dışı gelişebileceği gerçeğinden hareketle Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askerî ve toplumsal alanlarda belirsizliklere ve gerginliklere karşı hazırlık seviyesini artırması gerekmektedir. İran veya İsrail odaklı mevcut sorunlar ile diğer bölgesel/küresel gelişmelerin göç tehlikesi başta olmak üzere ekonomi, askerî veya siyasi sonuçlara yönelik senaryoların TBMM çatısı altında çalışılması ve tartışılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU