Facebook’taki sahte haberleri yayımlamada 65 yaş üstü kullanıcılar 'olağan şüpheli'

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaş üstü sosyal medya kullanıcıları, 18 – 29 yaş grubuna göre sahte haberleri 7 kat daha fazla paylaşma eğilimi içinde

Dijital medya okuryazarlığının yaşla bağlantılı olduğu düşünülüyor 

Amerika’da kendilerini Cumhuriyetçi olarak tanımlayan 65 yaş üzeri kişilerin sosyal medya üzerinde sahte haberleri daha fazla paylaştığı ortaya çıktı.

New York Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2016’daki ABD başkanlık seçimleri kampanya dönemi sırasında Facebook’ta yapılan paylaşımları ve kullanıcıları, “sahte haber” siteleri olarak adlandırılan sitelere yönlendiren linkleri inceledi.

Sonuçlar bu paylaşımların çoğunun kendini Cumhuriyetçi olarak tanımlayan 65 yaş üstü kişiler tarafından yapıldığını ortaya çıkardı. Bu kişilerin bahsi geçen içerikleri 18 – 29 yaş arası kullanıcılara göre 7 kat daha fazla paylaştığı görüldü.

Araştırma ayrıca sosyal medya kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun sahte haber içeriklerine kendini kaptırmadığını da gösterdi. Buna göre kullanıcıların yüzde 90’ı sahte haberleri Facebook arkadaşlarıyla paylaşmıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

New York Üniversitesi’nden siyaset profesörü Joshua Tucker konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sahte haber fenomenine yönelik geniş çaplı ilgiye rağmen, gerçekte sahte haberleri kimin paylaştığıyla ilgili çok az şey biliyoruz” dedi.

Araştırmanın bu soruya bir cevap bulmak için ilk adımı attığını belirten Tucker, “Belki de en önemlisi, 2016 ABD başkanlık seçimi kampanyası sırasında Facebook’ta bu tür içeriklerin paylaşılması kısmen nadir görülen bir eylemdi” diye konuştu.

Princeton Üniversitesi’nden siyaset ve kamu işleri profesör asistanı Andrew Guess ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Eğer yaşça büyük kişiler daha genç kişilere göre sahte haberleri daha fazla paylaşıyorsa o halde bu, bizlere sahte haberlerin yayılmasını azaltmak için müdahaleleri nasıl düzenleyebileceğimize dair önemli çıkarımlar sunuyor.”

Araştırmacılar, dijital medya okuryazarlığının yaşla bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, daha yaşlı kullanıcılara bu becerilerinin öğretilmesi ve sosyal medya platformlarının bu kullanıcılar için daha anlaşılabilir olması için daha fazla şey yapılması gerektiği de vurgulananlar arasında. 

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU