Çin, SpaceX'in casus uydu ağı kurduğuna dair haberlerin ardından ABD'yi eleştirdi

ABD, Çinli teknoloji şirketlerini ABD'nin güvenliğini tehdit etmekle suçlarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından yönetilen bir sosyal medya hesabında, SpaceX programının ABD'nin "utanmazlığını ve çifte standartlarını" ortaya çıkardığı belirtildi

Fotoğraf: Reuters

Çin ordusu ve devlet medyası, ABD'yi küresel güvenliği tehdit etmekle suçladı.

Reuters'ta 16 Mart'ta yer alan ve konuya yakın beş kaynağa dayandırılan bir haberde, ABD'li milyarder iş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX isimli uzay şirketinin ABD istihbarat kurumlarıyla yaptığı anlaşmayla yüzlerce uydudan oluşan casus bir uydu ağı kurduğu iddia edilmişti.

Kaynakların verdikleri bilgiye göre, casus uydu ağı SpaceX'in Starshield birimi tarafından, casus uyduları yöneten bir istihbarat kurumu olan Ulusal Keşif Ofisi (NRO) ile 2021 yılında imzalanan 1,8 milyar dolarlık bir sözleşme kapsamında inşa ediliyor.

Kaynaklar, sistemin başarılı olması hâlinde programın ABD hükümeti ve ordusunun dünyanın hemen her yerindeki potansiyel hedefleri hızlı bir şekilde tespit etme yeteneğini ciddi ölçüde geliştireceğini söylediler.

ABD, Çinli teknoloji şirketlerini ABD'nin güvenliğini tehdit etmekle suçlarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından yönetilen bir sosyal medya hesabında, SpaceX programının ABD'nin "utanmazlığını ve çifte standartlarını" ortaya çıkardığı belirtildi.

PLA tarafından yönetilen bir hesap olan Junzhengping, sosyal medya platformu Weibo'da dün yaptığı açıklamada, "Dünya çapındaki tüm ülkeler tetikte olmalı ve ABD hükümetinin yarattığı yeni ve hatta daha büyük güvenlik tehditlerine karşı korunmalı" dedi.

Çin'de iktidardaki Komünist Parti'nin kontrolünde olan Aerospace Knowledge dergisinin baş editörü Wang Yanan, Çin'de devlet kontrolündeki bir gazete olan Global Times'ta dün yayımlanan söyleşisinde SpaceX uydu projesinin "küresel güvenlik ve istikrara yönelik tehdit oluşturduğunu" söyledi.

NRO yaptığı açıklamada, uzayda gözetleme sistemi geliştirme misyonunu kabul etti. NRO Reuters'ın SpaceX'in çalışmalara katılımının kapsamı hakkındaki sorularına yanıt vermedi.

Dünyanın en büyük uydu operatörü şirketi konumunda olan SpaceX, sözleşme hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU