İYİ Parti Genel Başkanı Akşener partisine üye kadınlarla Anıtkabir'i ziyaret etti

Akşener Anıtkabir Özel Defteri’ne "Türkiye'nin güçlenmesi için önce Türk kadınlarını güçlendireceğiz. Türkiye'nin başarılı olması için önce Türk kadınlarının önünü açacağız" yazdı

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisine üye kadınlarla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.

Akşener ve beraberindekiler, Atatürk'ün mozolesine gelerek, mozoleye çelenk bıraktı ve saygı duruşundu bulundu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Akşener, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Akşener, deftere şunları yazdı:

Aziz Atatürk, Türk kadınlarının kaderini değiştiren o büyük vizyonunuza duyduğumuz şükranla bir kez daha huzurunuzdayız. Dünyanın dört bir yanında kadınların yaşadığı sorunlar, uğradığı haksızlıklar, karşı karşıya kaldığı adaletsizlikler karşısında bizler, tüm dünyadan önce kavuştuğumuz haklarımızın ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Nice zor şartların ve imkansızlıkların içerisinde Cumhuriyetimizin bizlere sunduğu fırsat eşitliğinden faydalanan köy kızları, işçi çocukları olarak bizlere bıraktığınız kutlu mirasın ne derece paha biçilmez olduğunun da farkındayız.

Her ne kadar bugün Cumhuriyetimizin ikinci asrında bizi o kutlu mirastan mahrum etmeye çalışanlar olsa da istiklal ve istikbalimizin yılmaz savunucusu Türk kadınları olarak bizler, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de yılmayacak, yıkılmayacak ve işaret ettiğiniz hedef doğrultusunda mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Çocuk yaşta içtiğimiz andımıza duyduğumuz sadakatle, Cumhuriyetimizin kazanımlarına her zamankinden daha büyük bir güçle sarılacağız.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özel Deftere, "İYİ Parti olarak Atatürk'ün 'Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin' sözünden aldıkları ilhamla Türkiye'nin demokratik milli yükselişini Türk kadınlarıyla gerçekleştireceklerini" kaydeden Akşener, şöyle devam etti:

Türkiye'nin güçlenmesi için önce Türk kadınlarını güçlendireceğiz. Türkiye'nin başarılı olması için önce Türk kadınlarının önünü açacağız. Kadının adını hayatın her yerine altın harflerle kazıyana kadar durmayacak, dinlenmeyecek, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, büyük Türk milleti için verdiğiniz o büyük mücadeleyi ve biz Türk kadınlarının istikbalini aydınlatan o büyük ufku bir kez daha şükranla selamlıyor, aziz hatıranız önünde minnet ve saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun.

Anıtkabir ziyareti öncesinde 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle Kuğulu Park'ta kadınlarla bir araya gelen Akşener, Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk kadınlarının bazı haklara, dünyadaki hemcinslerine göre daha önce sahip olduğunu vurguladı.

"zulümler nedense önce kadınlara, onlarla beraber çocuklara geliyor"

Teknolojik gelişmelerin yaşandığı, yapay zekanın konuşulduğu son dönemlerde dahi halen kadın hakları ihlallerinin yaşandığını dile getiren Akşener, savaşlarda öncelikle kadın ve çocukların eziyet gördüğünü belirtti. Akşener şunları söyledi:

Buradan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Doğu Türkistan'daki kamplarda yaşananları, Çin devletinin yaptığı zulümleri hatırlatmak isterim. Gazze'de çoluğunu çocuğunu kaybeden kadınlara dikkati çekmek isterim. Çocuğunu besleyemediği için en büyük acıları çeken kadınlara dikkati çekmek isterim. Dünyadaki bu zulümler nedense önce kadınlara, onlarla beraber çocuklara geliyor.

Atatürk'ün, Türk kadınına tanıdığı hakları lütuf olarak vermediğini, onlara aynı zamanda bir görev yüklediğini kaydeden Akşener, "Bu görevi daha ileri taşımayı, İYİ Parti Genel Başkanı olan bir kadın olarak, sizlere söz olarak vermek isterim. Yaşasın kadınlar" dedi 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU