Patlayan denizaltı Titan'dakileri bulma umudu veren vurma sesleri ilk kez yayımlandı

Titan'ın arandığı bölgeden gelen sesler kısa süreliğine umutları artırsa da deniz gözlem aracının Haziran 2023'te "yıkıcı bir şekilde içe doğru patlayarak" yok olduğu doğrulanmıştı

Titan adlı deniz gözlem aracının mürettebatıyla yolcularını kurtarmaya dair kurtarma ekiplerine kısa süreliğine umut veren ürpertici vurma sesleri yayımlandı.

Titan'ın 18 Haziran'da Titanik enkazına yaptığı dalıştan birkaç saat sonra imha olmasıyla OceanGate Expeditions CEO'su Stockton Rush, baba-oğul Şehzade ve Süleyman Davud, Hamish Harding ve Paul-Henri Nargeolet hayatını kaybetmişti.

Hayatta kalanları bulmak için günlerce süren hummalı ve nihayetinde boşa çıkan arama çalışmaları sırasında ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı, sonar aygıtların Kuzey Atlas Okyanusu'ndaki muazzam genişlikteki arama bölgesinden vurma sesleri tespit ettiğini açıklamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Arama ve kurtarma operasyonunu yöneten Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ritmik vurma seslerinin kaydını, yeni belgesel Minute by Minute: The Titan Sub Disaster'ı (Dakika Dakika Titan Denizaltı Felaketi) yapanlarla paylaştı.

Birleşik Krallık'ta 6 ve 7 Mart'ta Channel5 kanalında yayımlanacak belgesel, kurtarma ekiplerinin 30 dakikalık düzenli aralıklarla çınlayan vurma seslerini ilk duyduğu anı gösteriyor.

Eski Donanma Denizaltı Kaptanı Ryan Ramsey belgeselde "Bu vuruşlar arasındaki simetri epey sıradışı" diyor.

Sanki sesi biri çıkarıyormuş gibi ritmik bir ses geliyor ve tekrarlanması gerçekten sıradışı.

 

Titan
OceanGate CEO'su Stockton Rush daha sonra Titan'daki gevşek güvenlik standartları nedeniyle mercek altına alınmıştı (OceanGate)​​


Vurma sesleri ilk olarak 20 Haziran'da saat 23.30 sularında tespit edilmişti. Çok uluslu arama kurtarma ekipleri Titanik enkazına inerken, fark edilme amacıyla hayatta kalanların Titan'ın duvarlarına vurmasının sesi olabileceği yönünde spekülasyonlar artmıştı.

ABD Sahil Güvenlik yetkilileri seslerin "sonuç vermediğini" belirterek bunların bir yaşam belirtisi olduğu yönündeki beklentileri azaltmaya çalışmıştı.

ABD Sahil Güvenliği'nin 28 Haziran'da deniz tabanının enkazın yakınlarındaki kısmından "insana ait olduğu tahmin edilen kalıntılar" çıkarıldığını açıklamasıyla hayatta kalan birilerini bulma umutları sona ermişti.
 

Titan
Titan deniz gözlem aracından kurtulanların bulunmasına dair kısa süreliğine umut veren vurma seslerinin kaydı yayımlandı (Minute by Minute: The Titan Sub Disaster)


Daha sonra deniz gözlem aracının karbon fiber gövdesinin, destek gemisi Polar Prince'ten ayrıldıktan iki saatten kısa bir süre sonra içe doğru patladığı belirlenmişti.

Titan'da can veren OceanGate CEO'su Stockton Rush'ın daha sonra sektörden uzmanlar, yolcu ve eski çalışanlardan gelen güvenlik uyarılarını göz ardı ettiği ortaya çıkmıştı.

Faciadan birkaç hafta sonra OceanGate'in eski deniz operasyonları müdürünün, 2018'de şirketin tasarımındaki kestirme yolların ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dair uyarıda bulunduğu gün yüzüne çıkmıştı.

David Lochridge haksız fesih davasında, kalite kontrol süreci sırasında çok sayıda sorunu tespit ettiğini ve "düşmanlıkla karşılaşmanın" yanı sıra gerekli belgelere "erişiminin reddedildiğini" öne sürmüştü.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Ağaç

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU