KAN: İsrail'in takas anlaşmasıyla ilgili Hamas'tan cevap almasının ardından temkinli iyimserlik hakim

Görüşmelere katılan İsrailli bir yetkili “Bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimseriz ancak ABD Başkanı Joe Biden'ın söylediği gibi pazartesi günü değil” dedi.

İsrailli kadın askerler 19 Şubat 2024’te Gazze Şeridi sınırında toplu fotoğraf çekiyor / Fotoğraf: AP

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) salı akşamı, Katarlı yetkililerin Hamas’ın müzakereler sırasında ortaya konan ateşkes anlaşması ve rehine – mahkum takası konularında verdiği cevabı İsrail’e ilettiklerini bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

KAN, Hamas'ın cevabını aldıktan sonra İsrailli yetkililerin “Çok temkinli bir iyimserlik var, ancak ilerleme yavaş ve boşluklar büyük” dediğini aktardı.

KAN, Hamas'ın anlaşma kapsamında Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki 50 yaş üstü sakinlerin geri dönmesini talep ettiğini ancak İsrail'in bu talebi reddettiğini belirtti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’na göre Hamas, serbest bırakılmasını talep ettiği tutukluların isimlerini içeren listeyi henüz teslim etmedi. İsrailli yetkililer ise bu listeler olmadan müzakerelerin ilerleyemeyeceğini söylüyor.

Görüşmelere katılan İsrailli bir yetkili “Bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimseriz ancak ABD Başkanı Joe Biden'ın söylediği gibi pazartesi günü değil” dedi.

NBC News, ABD Başkanı'nın önümüzdeki hafta İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanmasını umduğunu söylediğini aktardı.

Kanal, Biden'ın New York'ta “Önümüzdeki pazartesi gününe kadar bir ateşkes anlaşmasına varılacağını umuyorum” dediğini aktardı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU