DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan'dan, CHP lideri Özel'e yanıt: Hadi oradan

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde DEM Parti seçim irtibat bürosu açılışına katılan Bakırhan CHP liderine sert yanıt verdi

Fotoğraf: Twitter

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Biz seçim startını Şemdinli'den Yüksekova'dan ve Hakkari'den verdik. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu biz çok iyi biliyoruz." dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde DEM Parti seçim irtibat bürosu açılışına katılan Bakırhan, 31 Mart'ta tüm ilçelerde seçimi kazanacaklarına inandıklarını söyledi. Hakkari'nin deprem açısından riskli bir bölge olduğunu ve şimdiden önlemlerin alınması gerektiğini belirten Bakırhan, seçimi kazanmaları halinde bu konuda çalışma yürüteceklerini dile getirdi.

Bakırhan, şöyle konuştu:

Diğer partiler büyükşehirlerde seçim startını verdi. Biz seçim startını Şemdinli'den, Yüksekova'dan ve Hakkari'den verdik. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Yüksekova halkını kucaklıyoruz. Elimizden geldiğince sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Gece gündüz sokaklardayız. Bizim davamız büyüktür. Gece gündüz demeden kapı kapı dolaşarak en yüksek oyu almak için mücadele edeceğiz.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "DEM Parti'nin AK Parti ile muhalefete kaybettirmek için işbirliği yaptığı"na yönelik söylemlerde bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

İktidarın küçük ortağı diyor ki ‘DEM Parti CHP ayrı ayrı seçimlere girerek kötü ve sinsi bir ittifak yapıyor’ Recep Tayyip Erdoğan diyor ki ‘DEM Parti CHP ile kirli bir ittifak yaptı’ diyor. CHP’nin Genel Başkanı diyor ki ‘DEM Parti aday çıkararak muhalefete, CHP’ye kaybettirmeye çalışıyor, DEM’li çay içme sırası AKP ve MHP’de’ diyor. Bunu söyleyenler sizi, bizi tanımıyor. Bizim çayımız kaçaktır, demlidir, güzeldir ama herkese nasip olmaz. Bizim demli çayımızı içen ona layık olacak Geverlilere layık olacak, onurlu olacak, yolsuzluk yapmayacak, usulsüzlük yapmayacak. Bizim çayımızı onurlu insanlar, temiz insanlar içer. O çay asla layık olmayanlara verilmeyecek bir çaydır. Özgür efendi diyor ki ‘DEM Parti AKP ile işbirliği yaptı muhalefete kaybettirmek için’ Kürdistan’ın her ilinde her ilçesinde CHP aday çıkardı mı, çıkardı. Öyle mi, Hakkari’de çıkardı mı çıkardı. Biz Hakkari’de kimle yarışıyoruz. AKP, MHP, Ergenekon ve Kurt ittifakıyla yarışıyoruz. Şimdi biz soruyoruz Özgür Özel’e. Siz buradan aday çıkararak Ergenekonculara mı hizmet ediyorsunuz, AKP MHP ile iş mi tuttunuz?

Siz her yerde aday çıkaracaksınız bu size haktır ama biz 3’üncü büyük parti olduğumuz İstanbul’da aday çıkarıyoruz size hesap verecekmişiz. Hadi oradan, işine bak. Bunu söyleyen partinin genel başkanına söylüyorum; Be utanmazlar 2019 yerel seçimlerinde belediyeleri biz size kazandırdık. Gever halkı, Kürt halkı size oy verdi. Size kazandırdıkları belediyeler bugüne kadar ne yaptılar, Gever’e kayyım atandığı zaman İmamoğlu neredeydi, İzmir Belediye Başkanı neredeydi? Hatay’daki depremde yaşamını yitirenlerin ölümünde imzası olan Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş neredeydi? Bir bizimle dayanışmadılar. 5 yaşında panzerin ezdiği Kürt çocuğunu ‘niye ezdiniz’ demediler şimdi bize niye aday çıkarıyorsunuz diyorlar. Sana mı soracağız? 

Kürt halkının dili Meclis’te bilinmeyen dil olarak geçtiği zaman Özgür Efendi itiraz etti mi, şimdi gelmiş ‘niye aday çıkarıyorsunuz’ diyor. Bunlar birbirine benziyor. AKP de MHP de aynıdır. Biz niye 3’üncü yol dedik, biz dedik ki bunlardan hayır gelmez, mesele Kürt olunca, mesele Kürt meselesi olunca bunların kurdu da aynıdır Kemalist’i de aynıdır, AKP’lisi de aynıdır. Onun için biz buradan bir kez daha Türkiye halklarına seslenmek istiyoruz. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün Kürt illerinin rengi aynı renkti. Utanmıyor musunuz, ‘Kürtler AKP ve MHP ile anlaştı’ diyorsunuz. Eğer öyle diyorsanız 2019 seçim sonuçlarına Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına bakın Kürdün ne kadar onurlu ne kadar tutarlı ne kadar verdiği sözünde durduğunu göreceksiniz.

 

Independent Türkçe

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU