“Yapılandırma” masasında gündeme getirilen efsane: Gaziantepspor

TFF ile TBB, kulüplerin borçlarının yapılandırılması anlaşmasından önce masada Gaziantepspor’un başına gelenler de konuşuldu. 50 yıllık tarihinin 27 yılında süper ligde mücadele eden kulüp, ödeme güçlüğü nedeniyle puanları silindiği için amatöre düşürüldü

Fotoğraf: AA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) arasında varılan ve kulüplerin bankalar ile finans kuruluşlarına olan borçlarına yapılandırma getiren anlaşmanın öncesinde masada Galatasaray, Trabzonspor ve Gaziantepspor’un başına gelenler de konuşuldu.

Önceki futbolculara veya futbolcuların transfer edildikleri kulüplere ödeme yapmakta zorluk yaşayan Galatasaray FIFA’nın soruşturmasına uğramıştı. Avrupa şampiyonalarından men cezası alma ihtimaliyle de karşı karşıya gelen Galatasaray, FIFA’yla bir dizi görüşme yaparak sorunu çözdü. 

Trabzonspor’a aynı nedenlerden dolayı bir dönem transfer yasağı aldı. Bero transferi için Trencin kulübüne 250 bin euro ödeyemeyen Trabzonspor FIFA soruşturmasına muhatap kaldı. Bordo-Mavililere 2018-2019 yaz döneminde transfer yasağı uygulanmasına karar verildi. FIFA’dan Trabzonspor’a yönelik başka dosyalar da bulunuyor. Onların karara bağlanmasından sonra kulübe puan silme cezaları da uygulanabilir.

Yerel amatöre kadar düştü

Ama içlerinde en şanssız kulüp Gaziantepspor’du. Benzer sebeplerden puanları silinen ve iki sezon art arta küme düşürülen Gaziantepspor yerel amatöre kadar geriledi. Gaziantepspor’un FIFA’da bekleyen çok sayıda daha dosyasının olduğu biliniyor. Ödeme güçlüğü 50 yıllık kulübü çok zor durumda bıraktı.

Gaziantepspor aslında o dönem şehirde belediye başkanlığı yapan Abdulkadir Batur’un hayaliydi. 1969 yılında, Batur’un çabalarıyla şehrin önde gelen 58 ismi tarafından kuruldu. 
 


Kan ve matem birleşti: Kırmızı-Siyah

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra TBMM tarafından “Gazi” ünvanı verilen şehrin takımının renkleri Kırmızı-Siyah olarak belirlendi. Siyah, Kurtuluş Savaşı’ndaki “Antep Savunması”nda şehit olan 6 binden fazla askerin anısına matem rengi olarak seçildi. Kırmızı ise o şehitlerin kanlarını temsil edecekti.  

1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarında ligi üçüncü bitirme şansı yakalayan Gaziantepspor, Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil etmişti.

Kulüp 2001’de, şampiyonluğu kılpayı kaçırdı. Şampiyonluğun diğer adaylarından Fenerbahçe oynadığı deplasman maçında ilk yarıyı 3-0 galip kapatan Gaziantep, ikinci yarıda skoru koruyamadı ve maçtan mağlup ayrıldı. O sezon, Gaziantepspor’un şampiyonluğa en çok yaklaştığı sezon olarak hafızalara kazındı.

27 yıl boyunca süper ligde mücadele eden kulüp, 2016-2017 sezonunda bir alt lige düştü. O tarihten beri 1. Lig’de mücadele ediyor.  
 


Yazı-tura ile başkan olan Şahin: Enkaz devraldım
 
Kulübün şimdiki başkanı Hasan Şahin, geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana Gaziantepspor başkanlık koltuğunda oturuyor. Şahin, Kongrede oylar eşit çıkınca yazı-tura yöntemi ile başkanlığa geçtikten sonra “büyük bir enkaz” devraldığını savunuyor. Transfer yasağı yaşayan kulübe uygulanan cezayı kaldırmak için mücadele ettiklerini ancak başaramadıklarını söyleyen Şahin, “Eski yönetimler tarafından maddi-manevi tüketilmiş, içi boşaltılmış, tüm gelirlerine el konulmuş olan Gaziantepspor’umuzun Profesyonel Liglerde kalabilmesi için 30’a yakın FIFA dosyası ile mücadelemizden maddi kaynak yaratamama nedeni ile sonuç alamadık” dedi.

Şahin, kulüp için kaynak yaratılmazsa kulübün çok daha kötü durumlara düşeceğini söyledi. Şu anda Gaziantepspor altyapısı dahi herhangi bir oyuncu transfer edemiyor. 
 


Bonservislerden büyük karlar elde etti

Gökhan Güleç’i 250 bin ero’ya Beşiktaş’a, Oğulcan Çağlayan’ı 365 bin euroya Kayseri’ye satan Gaziantepspor başka transferlerden de büyük meblağda paraları kasasına koymuştu.

Gaziantepspor’un en çok konuşulan transferlerinden biri Fatih Tekke ve İbrahim Üzülmez’in Beşiktaş’a gönderilmesiydi. Kulüp bu transferden toplamda 2 milyon euro kazandı.

Yav Preko transferi için Fenerbahçe’den aldığı para ise 1.5 milyon euroydu.

Kulübün en çok para kazandığı transferler ise Samuel Johnson, İsmail Köybaşı, Ayhan Akman ve Rodrigo Tabata transferleri oldu. Kulüp bu transferlerden sırasıyla 5 milyon dolar, 5.5 milyon euro, 8 milyon dolar ve 8 milyon euro aldı. 

DAHA FAZLA HABER OKU