Yavaş'tan Altınok'a yanıt: Kendi ilçesinde 50 bine yakın insana destek veriyoruz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi Adayı Turgut Altınok’un “emekliye 5 bin lira” vaadine yanıt verdi

Fotoğraf: AA

Yavaş şunları söyledi:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bunu hiç belediye başkanlığı yapmamış birisi dese, ‘biz de şu kadar vereceğiz’ diye belki dersiniz ki vadediyor. Ama bütçesinin çok küçük bir kısmı, Keçiören Belediyesi’nde sosyal desteklere ayrılmış. 10 milyon lira civarında bir bütçe ayrılmasına rağmen bu bütçenin de tamamını kullanmayıp, yüzde 30’unu kullanmış. Bu işte, bir belediye başkanının kente bakış açısıdır. Halbuki Keçiören’de biz 50 bine yakın insana destek oluyoruz. Kendi ilçesinde 50 bin kadar desteğe ihtiyacı olan insan varken bu kadar bütçeyi küçük ayırıp sadece 2000 küsür kişiye yardım yapılması, bütçenin tamamen kullanılmaması dahi, şehirde yaşayan destek isteyen ailelere bakışını göstermesi açısından çok önemlidir.

Turgut Altınok’un, “Ankara Büyükşehir Belediyesi cebinden vermiyor bu parayı, vatandaşın parasını yine vatandaşa veriyor” yönündeki açıklamasının sorulması üzerine de Yavaş, şöyle konuştu:

Evet. O da cebinden vermeyecek. Ama mesele şurada: Ankara halkından aldığınız parayı, yurtdışından bitki getirerek; Hans’a, Geoerge’a da verebilirsiniz. Ankara halkından aldığınızı boş projelere de yatırabilirsiniz. Bizim önceliğimiz vatandaş. Vatandaşın eğitimi, huzuru, vatandaşın konfor içinde yaşaması… Bu nedenle belediye otobüslerimizde sübvanse yapıyoruz, suyu ucuz veriyoruz. Eski dönemlerle kıyaslandığı zaman bu ortaya çıkacaktır. Demek ki doğru işler yapıyoruz ki… Diğer adaylar da bizim yaptıklarımızı ‘yapacağız’ demeye başlıyorlar. Buna öncülük yapmak çok güzel. Söylemiştim, ‘Gerçek belediyeciliği öğreteceğiz’ diye. Gerçek belediyecilik budur. Daha bizden öğrenecekleri çok şey var.

Aslında Cumhurbaşkanı’nı eleştiriyor. Hükümeti eleştiriyor. Bu anlam çıkıyor. Gerçekten zor durumdalar. Bunu kendisinin fark etmiş olması da çok önemli ama inşallah hükümet de bir an önce fark eder. Çünkü önceliğimiz insanlar. Özellikle emekliler; bütün hayatını çalışarak ileri yaşa gelmiş insanlar. Bunların birçoğu ikinci bir iş zaten yapamıyor. Türkiye’deki bütün emeklilerin durumu malum. Hükümetin maaşı iyileştirirken en fazla dikkate alması gereken kesim emeklilerdir.

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU