Kilise duvarına çizilen Stalin ikonası Gürcistan'ı karıştırdı

Radikal sağcılar, ikonaya boya atan kadının evini basmaya çalıştı

Joseph Stalin, 1924-1953'te Sovyetler Birliği'ni yönetmişti (Giorgi Kandelaki)

Gürcistan'da ülkenin en büyük kilisesine eski Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin'in de bulunduğu bir ikona çizilmesi tepki topladı.

İkonada bir Rus Ortodoks azizi olan Aziz Matrona'nın Stalin'i kutsadığı görülüyor.

Bazı sivil toplum kuruluşları Gürcistan Ortodoks Kilisesi'ne ikonayı silme çağrısı yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tepkileri "kilise karşıtı kampanya" diye niteleyen Andria Jagmaidze, söz konusu görselin Stalin'in ikonası olmadığını, sadece içinde Stalin'in de yer aldığı bir ikona olduğunu savundu.

Jagmaidze, "Kötü adamlar da, Diocletian gibi, ikonalarda yer alabilir. Ama bu farklı bir durum. Stalin burada kötü bir bağlamda resmedilmiyor" diye konuştu.

Stalin ikonasına boya fırlattığı iddia edilen Nata Paradze ise radikal sağcıların tepkilerinin hedefi oldu.

İkonanın boyayla kaplandığı 3 saniyelik videoyu sosyal medya hesaplarından paylaşmasının ardından, radikal sağcı Alt Info grubunun üyeleri Paradze'nin evini basmaya çalıştı.

Paradze, bazı arkadaşlarının da saldırıya uğradığını söyledi.

Stalin'in kilise tarafından "etki silahı" olarak kullanıldığını öne süren Paradze, "Bunun bir Rus imzası olduğuna eminim. Stalin benim bütün ailemi öldürdü. O sadece terör ve korku aşıladı. Stalin bir kahraman değil" ifadelerini kullandı.

Paradze'nin polis tarafından da sorgulandığı ifade edildi.

İktidardaki Gürcü Hayali partisi, ikonaya boya fırlatılmasını, "Hristiyanlık karşıtı, kilise karşıtı ve provokatif bir eylem" olarak tanımladı.

Olayın ardından harekete geçen hükümet ayrıca, kiliseye yönelik aşağılamaları engellemek için "dini binaları ve objeleri aşağılama" suçuna öngörülen cezaları artırmayı planlıyor.

Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin, ölümünden yıllar sonra bile doğum yeri olan Gürcistan'da tartışmalı bir figür. Bazı Gürcistan vatandaşları onu milyonlarca insanı öldüren, Adolf Hitler benzeri bir isim olarak görüyor.

Diğerleriyse Stalin'e Sovyetler Birliği nostaljisiyle bağlı ve ülkenin her yerinde hâlâ Stalin için dua eden insanları ve Stalin fotoğraflarının asılı olduğu duvarları görmek mümkün.


Independent Türkçe, Eurasianet, Politico

DAHA FAZLA HABER OKU