Yıldız aktörden Harry Potter itirafı

"Vasattım çünkü kitapları okumadım"

Artık 65 yaşına gelen aktör, 2004'teki Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'yla seriye girmişti (Warner Bros)

Bir dönem çocuk büyük herkesin merakla bekleyip izlediği Harry Potter serisi, Gary Oldman'ın kariyerini kurtarmış olabilir ama o kendisinin bu filmlerdeki performansını yeterli bulmuyor.

Happy Sad Confused adlı podcastin iki gün önce yayımlanan bölümünde konuşan ünlü aktör, Sirius Black karakterini "vasat" bir şekilde canlandırdığını söyledi. Sunucu Josh Horowitz'in şaşkın bakışları karşısında şu ifadeleri kullandı:

Bence oradaki işim vasattı. Belki Alan (Rickman) gibi kitapları okusaydım, ne geleceğini bilseydim, dürüstçe daha farklı oynayacağımı düşünüyorum.

Oscarlı aktör, normalde de kendini pek övemediğini "Kendimi bir şeyde izlerken 'Ah Tanrım, muhteşemim' desem o çok mutsuz bir gün olur çünkü bir sonraki işi daha iyi yapmak istiyorum" diyerek belirtti. 

Kısa zaman önce The Drew Barrymore Show'a konuk olan Oldman, 2000'lerin başında kariyerinin duraklamasından ve aynı zamanda iki erkek çocuk paylaştıkları üçüncü eşi Donya Fiorentino'yla yaşadığı boşanma sürecinden bahsetmişti:

42 yaşında kendimi boşanmış bir halde buldum ve oğullarımın velayeti bendeydi. Bu başlı başına… Zordu çünkü sektörde değişim vardı ve pek çok yapım Macaristan, Budapeşte, Prag, Avustralya, bilirsiniz, böyle yerlerde çekiliyordu. Ben de bu yüzden pek çok işi gerçi çevirdim.

Oldman, Harry Potter serisinin üçüncü filmi olan 2004 yapımı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) büyücü Sirius Black rolünü aldığında işler değişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu rolü 2005 yapımı Harry Potter ve Ateş Kadehi (Harry Potter and the Goblet of Fire), 2007 yapımı Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Harry Potter and the Order of the Phoenix) ve 2011 yapımı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2'de (Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2) tekrarladı.

Bu seriye katıldıktan bir yıl sonra Christopher Nolan'ın Batman Başlıyor'unda (Batman Begins,2005) polis memuru Jim Gordon rolünü üstlendi. Bu rolü 2008 yapımı Kara Şövalye (The Dark Knight) ve 2012 yapımı Kara Şövalye Yükseliyor'da (The Dark Knight Rises) yeniden canlandırdı.

Aktör, Harry Potter ve Christopher Nolan'ın Batman serilerinin hem özel hayatını hem de kariyerini kurtardığını söylemişti:

Harry Potter için Tanrı'ya şükürler olsun. Sana söylüyorum, bu ikisi, Batman ve Harry Potter, gerçekten beni kurtardı çünkü en az işi en çok paraya yapabileceğim ve sonra evde çocuklarla olabileceğim anlamına geliyordu.

Önceki günlerde Oldman'ın 2024 Altın Küre adayları arasında olduğu açıklandı.

Oldman, Apple TV+'ın gerilim dizisi Slow Horses'da canlandırdığı casus Jackson Lamb rolüyle "Televizyonda En İyi Erkek Oyuncu Performansı-Drama Dizisi" kategorisinde aday gösterildi.

 

Independent Türkçe, Variety, Telegraph

DAHA FAZLA HABER OKU