Elon Musk nihayet İsveç'teki Tesla grevini gördü

"Mücadelemiz o kadar önemli ki bu işin peşini bırakamayız"

Sendikaya bağlı işçiler, talepleri kabul edilene kadar çalışmaya geri dönmeyeceklerini söyledi (Reuters)

İsveç'teki IF Metall sendikasına bağlı işçiler, elektrikli otomobil devi Tesla'nın fabrikalarında neredeyse bir aydır sürdürdükleri grevde, sonunda Elon Musk'ın dikkatini çekmeyi başardı. 

Ülkenin en büyük sendikalarından biri olan IF Metall'e bağlı 130 işçi, 27 Ekim'den beri İsveç'teki 8 Tesla fabrikasında grevde.

Firmanın CEO'su Musk ise perşembe günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımla protestoya dair sessizliğini bozdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsveç'teki posta işçileri de pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Tesla araçlar için üretilen plakaları sahiplerine teslim etmeyerek sendikanın grevine destek vereceklerini duyurmuştu.

Musk, Twitter'da söz konusu gelişmeyle ilgili haberi paylaşan birinin gönderisine "Bu delilik" diye yanıt verdi.

IF Metall, Tesla'yla uzun süredir görüştüklerini fakat firmanın sendikayla anlaşma imzalamaya yanaşmadığını bildirdi.  

Sendika, grev sonucunda Tesla'da çalışan tüm işçiler için iyi ücret, emeklilik maaşı ve sigorta haklarının sağlanmasını amaçladıklarını aktardı. 

Öte yandan Norveç merkezli enerji ve alüminyum şirketi Hydro'nun İsveç'teki alt firması Hydro Extrusions'tan 50 işçi de greve destek vererek cuma gününden itibaren iş bırakacağını açıkladı.
 


Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters, söz konusu firmanın Tesla araçlarında kullanılan önemli parçaları üretip, bunları elektrikli otomobil devinin Berlin'deki fabrikasına gönderdiği bilgisini paylaştı. Haberde, bunun Tesla'nın tedarik zincirine zarar vereceğine dikkat çekildi.

IF Metall'den Veli-Pekka Saikkala, Tesla'nın tutumunu sürdürmesi halinde grevi daha da sertleştireceklerini belirterek, "Bu mücadele gerçekten çok önemli. O kadar önemli ki bu işin peşini bırakamayız. Bu bizim için olduğu kadar İsveç'teki tüm işgücü piyasası için de mühim" dedi.

İsveç'te neredeyse her 10 işçiden 9'u sendika üyesi ve çalışanların yaklaşık yüzde 90'ının hakları toplu sözleşmelerle korunuyor.


Independent Türkçe, CNN, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU