Bitcoin madenciliği tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Bir analist, "Yarılanmadan 6 ay önce bitcoin satın almak tarihsel olarak iyi bir ticaret stratejisi olmuştur" deyip ekledi: "Bir sonraki yarılanma Nisan 2024'te"

(Reuters)

Bitcoin (BTC) 18 aydan uzun bir süredir yakaladığı en yüksek seviyede işlem görüyor ve fiyatı 2023'ün başından bu yana yüzde 100'den fazla arttı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu ralli, Bitcoin'in piyasa değerini 700 milyar doların üzerine ve genel kripto piyasasını da 1,5 trilyon dolara yaklaştırdı. Bu rakam, 2021'in sonunda ulaşılıp tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 3 trilyon dolardan hâlâ çok uzakta ancak bazı kripto analistleri son artışların başka bir rekor kırma sürecinin başlangıcı olduğuna inanıyor.

Blockchain.com'un verilerine göre, Bitcoin'in hash oranı (madencilik denen bir süreçle işlemleri doğrulamak ve yeni kripto para birimleri üretmek için ne kadar bilgi işlem gücü gerektiğini gösterir) bu hafta rekor seviyeye ulaştı.

Bu durum, gelecekteki fiyat artışlarının giderek daha fazla sayıda madenciyi çekeceği umuduna sahip güçlü bir ağa işaret ediyor. Son haberler hem devlet destekli hem de ticari girişimlerin kripto para madenciliğine önemli yatırımlar yaptığını ortaya koydu.

Stabilcoin olan USDT'nin ihraççısı Tether, madenciliğe 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlarken, Forbes tarafından analiz edilen uydu görüntüleri Butan yönetiminin Himalayalar'ın eteklerinde devasa bir bitcoin madenciliği operasyonu yürüttüğünü gösterdi.

Ayrı veriler madencilerin ucuz enerji kaynaklarından faydalanarak ortalama bitcoin üretim maliyetlerini yüzde 35 oranında azaltıp 21 bin 100 dolardan 13 bin 800 dolara düşürdüklerini ortaya koydu.

Finans teknolojisi yatırım firması Fineqia International'dan araştırma analisti Matteo Greco, "Bu veriler, 2022 boyunca ve 2023'ün bir bölümünde yaşanan zorluklara kıyasla madencilik sektöründe önemli ölçüde daha güçlü bir kazancın altını çiziyor" dedi.

Yaklaşık 6 ay içinde bitcoin, "yarılanma" diye bilinen ve madencilere verilen yeni bitcoin miktarının yarı yarıya azalması olayından geçecek. 

Bu olay, kripto para birimi 2009'da ilk kez piyasaya sürüldüğünde anti-enflasyonist bir önlem olarak Satoshi Nakamoto takma adlı yaratıcısı tarafından bitcoin'in temel blok zincirine kodlandı.

Yaklaşık her 4 yılda bir gerçekleşen yarılanmalar, genelde kripto yatırımcıları için en kârlı zamanı sağlıyor.

Hollandalı kripto yatırımcısı PlanB önceki aylarda, "Yarılanmadan 6 ay önce bitcoin satın almak ve yarılanmadan 18 ay sonra satmak, tarihsel olarak 'satın al ve tut' ticaret stratejisini yenmiştir" diye yazmıştı.

Bir sonraki yarılanma Nisan 2024'te... Bu strateji yine işe yarayacak mı?* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU