İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 24. gün: Ölü sayısı 8 bin 306'ya yükseldi

Yapılan açıklamada, ölenlerden 3 bin 457'sinin çocuk olduğu bildirildi

Fotoğraf: AA

İsrail'in 24 gündür yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde öldürülenlerin sayısı 301 artarak 8 bin 306'ya yükseldi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Şifa Hastanesi yakınında düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısının 3 bin 457'si çocuk, 2 bin 136'sı kadın olmak üzere 8 bin 306'ya, yaralananların sayısının ise 21 bin 48'e yükseldiğini söyledi.

İsrail saldırıları nedeniyle 25 hastanenin hizmet dışı kaldığını, 25 ambulansın da hedef alındığını kaydeden Kudra, İsrail'in hasta ve yaralıları kurtarma görevini yerine getirememesi için ambulansları kasıtlı şekilde hedef aldığını, yardım hareketliliğini felce uğrattığını vurguladı.

Kassam Tugayları: Gazze'ye giren İsrail'e ait iki askeri aracı hedef aldık

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'ndeki Ez-Zeytun Mahallesi'nin doğusuna giren İsrail'e ait iki askeri aracın hedef alındığını duyurdu.

Kassam Tugayları'ndan konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada, "Zeytun Mahallesi'nin doğusuna giren iki Siyonist askeri aracı 'Yasin 105' roketiyle hedef alındı" ifadesi kullanıldı.

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Selahaddin Caddesi'ne giren İsrail tankının bir aracı hedef aldığı bildirilmişti.

Görgü tanıkları, İsrail askeri araçlarının Gazze Şeridi'nin doğu sınırından 3 kilometre kadar içeriye girdiğini, kısa bir süre sonra da geri çekildiğini aktarmıştı.

Gazze Şeridi'ndeki hükümet de "İşgal güçleri, Gazze Şeridi'ndeki bölgelerde askerlerinin varlığına dair gerçekçi olmayan bir tablo çizmeye çalışıyor. Ancak direnişin darbeleri altında bunu yapamıyor." açıklamasında bulunarak, İsrail askeri araçlarının Gazze'deki Selahaddin Caddesi'ne kadar girdiği, sınırlı saldırısından kısa bir süre sonra da geri çekildiğini bildirmişti.

İsrail ordusu, Gazze’de 4 Hamas mensubunu öldürdüğünü duyurdu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 4 Hamas mensubunu öldürdüğünü açıkladı.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Askeri İstihbarat ve İç İstihbarat Teşkilatı Şabak (Şin-Bet) rehberliğindeki güçler, önde gelen Hamas mensuplarının tasfiye edilmesini sağladı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, hedef alınan kişiler arasında, “merkez kamplardaki Deniz Kuvvetleri Komutanı Cemil el-Baba, et-Tuffah Taburu'ndaki anti-zırh sistemi komutanı Muhammed el-Safadi, tanksavar füze sisteminin önde gelen mensubu Mümin Hicazi ve üretim sisteminden sorumlu Muhammed Avadallah’ın” bulunduğu belirtildi.
 

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU