Britanya'da polisler donmuş nehre atlayan çocuğu terk etti

Gözaltına alınmamaya çalışırken öldü

Konuyla ilgili yasal sürecin 7 gün içinde sonuçlanması bekleniyor (Reuters)

Britanya'da gözaltına alınmamak için donmuş nehre atlayan 15 yaşındaki bir çocuğun polis memurları tarafından kaderine terk edildiği öne sürüldü.

İddiaya göre, Marcel Wochna isimli çocuğun cansız bedeni 21 Kasım 2021'de gerçekleşen olaydan bir gün sonra nehre atladığı yerin yaklaşık 4 kilometre uzağında bulundu.

Olay sırasında Wochna ile beraber olan bir başka çocuk mahkemeye verdiği ifadede, bir tekneye izinsiz girdiği gerekçesiyle polislerin kelepçelemek istediği çocuğun nehre atladığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Arkadaşı, Wochna'nın annesiyle problemler yaşadığını ve bu nedenle gözaltına alınmaktan korktuğunu söyledi.

Kendisinin polisler tarafından kelepçelenerek götürüldüğünü belirten çocuk, Wochna'nın ise suda bırakıldığını ifade etti.

Tekneye neden girdikleri sorusunu yanıtlayan çocuk, "Sadece eğleniyorduk. Teknenin içinin nasıl olduğunu merak etmiştik" ifadelerini kullandı ve çevreden birilerinin polisi aradığını gördüklerinde saklanmaya çalıştıklarını söyledi.

18 yaşından küçük olduğu için mahkemede ismi paylaşılmayan çocuk, havanın çok soğuk olduğunu ve Wochna'nın suya atladıktan sonra kesik kesik nefes almaya çalıştığını belirtti.

Mahkemede yaşananları anlatan çocuk polislerin arkadaşının iyi olup olmadığını bir daha kontrol etmediğini ve sadece kendisinin üstünü arayarak destek beklediklerini söyledi.


Independent Türkçe, Telegraph, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU