Rusya internet reklamlarıyla Kazakistan'da asker arıyor

Rus ordusuyla sözleşme imzalayanlara tek seferlik 190 bin TL ve aylık 53 bin TL teklif ediliyor

Rusya yönetimi bu yıl 185 bin yeni askerle sözleşme imzalandığını açıklamıştı (Reuters)

Ukrayna'da devam eden savaş 18. ayını geride bırakmaya hazırlanırken, Rus ordusu Kazakistan'ı hedefleyen internet reklamları vermeye başladı.

Reklamlarda Kazak internet kullanıcıları Rus ordusuna katılmaya çağrılırken, sözleşmeli asker olmayı kabul edenlere tek seferlik 495 bin ruble (yaklaşık 140 bin TL) ödeme ve aylık 190 bin ruble (yaklaşık 53 bin TL) maaş teklif ediliyor.

Rus ve Kazak bayraklarının yan yana resmedildiği reklam görselinde ayrıca "omuza omuza" sloganı kullanılıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Reuters'ta yer alan habere göre, reklam görseli Rusya'nın en doğusundaki bölgedelerden Sakhalin'deki yerel hükümete bağlı bir kuruluşun internet sitesine yönlendirilmiş durumda.

Para karşılığı yurtdışındaki askeri çatışmalara katılmak Kazakistan yasalarında suç olarak kabul ediliyor.

Ancak Orta Asya ülkelerinde yaşayanlar çok sayıda vatandaşlarının Rus ordusu ve paralı asker grubu Wagner'in saflarında savaşmak için Ukrayna'ya gittiğini söyledi.

Bu kişilerin çoğunlukla kendi ülkelerinde değil, çalışmak için gittikleri Rusya'da askere yazılma kararı aldığı belirtildi. Rusya'da milyonlarca Özbek, Tacik ve Kırgız'ın göçmen işçi olarak çalıştığı biliniyor.


Reuters'a konuşan bir Tacikistan vatandaşı, "Kardeşimin eski kocası geçen ekimde Lısıçansk'ta öldü. Yeğenlerimden biriyse Rusya'da hapse girdikten sonra Wagner'e katıldı" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan'da bir kişi geçen mayısta Luhansk'taki Rus askeri güçlerine katıldığı iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, cezaevinde bulunan Kırgız adama vatandaşlık vermeyi değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Orta Asya ülkelerinden çok sayıda kişi Rusya'da göçmen işçi olarak çalışsa da, bunların içindeki Kazakistan vatandaşı sayısının görece düşük olduğu biliniyor.


Independent Türkçe, Euractiv, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU