Erdoğan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman iş birliği olasılıklarını ele aldı

Suudi Veliaht Prens, görüşmenin ardından Erdoğan’a ikametgahına kadar eşlik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan ve Muhammed bin Selman, dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda yaptıkları görüşmede, bölgesel ve uluslararası durumdaki gelişmeler ve buna yönelik çabaları ele aldı.

İki ülke arasında, doğrudan yatırımın teşvik edilmesi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığı arasında iletişim alanında işbirliği, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında işbirliğine ilişkin uygulama planı, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı arasındaki enerji alanında işbirliği ve Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptları imzalandı.

Suudi Veliaht Prens, görüşmenin ardından Erdoğan’a ikametgahına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak ilişkilerin yanı sıra ekonomik, yatırım ve ticari işbirliğini güçlendirme çabaları kapsamındaki Körfez turuna Suudi Arabistan’dan başladı.

Erdoğan, Suudi Arabistan’ın ardından Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret ederek mevkidaşlarıyla bir araya gelecek.

 

Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU