İsrail'de drone taksiler ilk deneme uçuşunu yaptı

Devlet destekli projeye 350 milyon TL ayrıldı

İsrail'de devletin de katkı sunduğu proje kapsamında üretilen drone taksiler, ilk deneme uçuşlarını yaptı. 

İsrail Ulusal Drone Girişimi (INDI) adlı projede 2019'dan beri üretilen drone'lardan 11'i test uçuşlarını gerçekleştirdi.

Devletin 60 milyon Yeni İsrail Şekeli (yaklaşık 350 milyon TL) bütçe ayırdığı çalışmada, hem yolcuların hem de kargoların taşınacağı ulusal bir drone ağı oluşturulması amaçlanıyor.

Deneme uçuşları kapsamında elektrikli drone araçların dikey kalkış ve iniş özellikleri test edildi. Ayrıca uzun mesafe uçuşlarda da başarı sağlandığı aktarıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrailli havacılık firması AIR'ın iki koltuğa sahip AIR ONE adlı drone'unun 220 kilograma kadar yük taşıyabildiği ve 160 kilometre yol gidebildiği belirtildi.

Projeye katılan Candro Drones'un araçlarıysa 30 kilometre mesafeye 220 kilogram yük taşıyabiliyor.

İsrail hava sahasında drone'ların farklı amaçlarla uçuşlarını koordineli şekilde gerçekleştirebilmeleri için özel rotalar da oluşturulacak. 

Projedeki şirketler, bunun için İsrail Hava Kuvvetleri, İsrail Havalimanları Yönetimi ve İsrail Sivil Havacılık Dairesi gibi devlete bağlı kurumlarla ortak çalışmalar yürütüyor.

Ulaştırma Bakanı Miri Regev, yeni teknolojilerin kapsamlı şekilde nasıl kullanılabileceğini görmek istediklerini belirterek, drone sisteminin ilk etapta nakliyat ve kargo alanında faaliyet göstereceğini söyledi. Regev, yakın zamanda insanların ulaşımını da drone'la aracılıyla yapabilmesini amaçladıklarını belirtti.
 

israil drone.jpg
Firmalar, drone'larını iki yıl daha test edebilecek ​​​​​​​(YouTube / David Ressler)


Projenin geliştirilmesi amacıyla çalışmalara katılan her firmaya, iki yıl boyunca drone'larını test etme hakkı tanınacak. Her şirket, bir ay boyunca kontrollü bölgelerde drone'larını en fazla 150 kilometre mesafeye kadar uçurabilecek.

İsrail'de trafik denetim sistemleri geliştiren devlet destekli Ayalon Highways şirketinin yöneticisi Orly Stern, yeni drone sisteminin trafiği rahatlatacağına da dikkat çekti. Stern, özellikle kargoların drone sistemi üzerinden etkili biçimde teslim edilmesinin, trafikteki ağır vasıtaların sayısını azaltacağını söyledi. 


Independent Türkçe, Times of Israel

DAHA FAZLA HABER OKU