Et endüstrisinin Amazon talanı: 6 yılda 800 milyon ağaç yok oldu

"Tüm gezegene etkisi olacak"

Amazon'da 2020'de çıkan büyük yangında sadece ağustosta 1400 kilometrekarelik alan yok olmuştu (AFP)

Brezilya'daki et endüstrisinin ihtiyaçlarının karşılanması için Amazon'da en az 800 milyon ağaç kesildi.

Birleşik Krallık'ın (BK) tanınmış gazetelerinden Guardian ve Brezilyalı medya kuruluşu Reporter Brasil'in çalışmasında, BK merkezli kâr amacı gütmeyen haber kuruluşu Araştırmacı Gazetecilik Bürosu'nun verilerinden ve Hollanda merkezli araştırma şirketi AidEnvironment'ın uydu görüntülerinden yararlanıldı. 

Çalışmada, 2017-2022'de Amazon'da yer alan 20'den fazla mezbahaya bağlı binlerce çiftliğin etrafında yaşanan ormansızlaşma ortaya kondu. 

Araştırmada, Brezilya'nın önde gelen üç et üreticisi ve ihracatçısı olan JBS, Marfrig ve Minerva'nın işlettiği bu tesislerde 6 yılda 1,7 milyon hektarlık alanın yok edildiği belirtildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre et üretim tesislerinin ve çiftliklerin kurulması için ormanlık bölgelerde ağaçlar yakıldı ve kesildi. Bölgede JBS'in 13, Marfrig'in 6, Minerva'nınsa 3 tesisi bulunuyor.

Araştırmada, Brezilya'da üretilen dana etinin en çok Avrupa Birliği'ndeki ülkelere, BK'ye ve Çin'e satıldığına dikkat çekildi. 

Firmalarsa tesislerin işletilmesinde katı ve şeffaf prosedürler uygulandığını, sürdürülebilirliğe öncelik verildiğini savundu. 

ABD merkezli çevre koruma kuruluşu Mighty Earth'ten Alex Wijeratna, Amazon'da yıkımın inanılmaz boyuta ulaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi: 

Amazon tehlikeli bir eşiğe yaklaşmış durumda. Dolayısıyla bu rakamlar çok endişe verici. Amazon'da bu kadar ağacın kaybedilmesi göze alınamaz. Bunun tüm gezegene etkileri olacak.

Çalışmada, Amazon'daki ormansızlaşmanın özellikle eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun yönetimine denk gelen 2019 - 2022 döneminde hat safhaya ulaştığına da işaret edildi. 

Ekimde düzenlenen seçimleri kazanarak 1 Ocak'ta ülkenin başına geçen Luiz Inacio Lula da Silva ise Amazon'u koruyacak politikalar geliştireceğini söylemiş, göreve geldiğinde 1 milyar dolarlık Amazon Koruma Fonu'nu hayata geçirmişti.


Independent Türkçe, Guardian, Climate Change News

DAHA FAZLA HABER OKU