Cleveland'da iki haftada 30'a yakın çocuk kayboldu

Polis şefi, "Bu, hemen burnumuzun dibinde gerçekleşen sessiz bir suç" diyor

Polis şefi, 12 ila 17 yaşındaki çocukların kaybolmasının 2023'te daha önce görülmemiş seviyelere ulaştığını söyledi (Unsplash)

Mayısın ilk iki haftasında Cleveland'da iki düzineden fazla çocuğun kaybolduğunu belirten polis yetkilileri, bölgedeki kayıp vakalarının "olağanüstü" bir ani artış göstermesi karşısında teyakkuza geçti.

Newburgh Heights Polis Şefi John Majoy, 2-16 Mayıs tarihlerinde en az 27 çocuğun kaybolduğunun bildirildiğini söyledi.

Cleveland Missing (Cleveland'ın Kayıpları) kuruluşunun yönetim kurulu başkanlığını da yürüten polis şefi, 12 ila 17 yaşındaki çocukların kaybolduğu vakaların 2023'te "daha önce görülmemiş seviyelere" ulaştığını belirterek uyarıda bulundu.

Majoy, Fox News'e, "Kayıp kişi sayısında her zaman inişler ve çıkışlar vardır ancak bu yıl olağanüstü bir yıl gibi görünüyor" dedi.

Nedense 2023'te normalde gördüğümüzden çok daha fazlasını gördük ki bu kısmen endişe verici çünkü bu çocukların bazılarına ne olduğunu, insan ticareti kurbanı mı olduklarını, yoksa çete faaliyetlerine ya da uyuşturucuya mı karıştıklarını bilmiyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Polis şefine göre, vakaların çoğu muhtemelen evden kaçanlardı ancak Majoy, gençlerin "kuzu postuna bürünmüş kurtlar" olabilecek avcılara kurban gitmesinden de korkuyordu.

Mayıs ortası itibarıyla Cleveland'da toplam 56 aktif kayıp çocuk vakası bulunuyordu.

Kaybolma vakalarının çoğunun Amber Alert (çocuk kaçırma olaylarında halkı bilgilendiren bir sistem -ed.n.) olmadığı sürece haberlere çıkmadığından yakınan Majoy, vakaların çözülmesinin zorlaştığını çünkü çoğu zaman kurbanların fotoğraflarının bulunmadığını sözlerine ekledi.

Majoy, 33 yıllık kariyerinde hiç bu kadar çok sayıda çocuğun kaybolduğunu görmediğini de vurguladı.

Bu, hemen burnumuzun dibinde gerçekleşen sessiz bir suç.

Sorun şu ki, nerede bu çocuklar? Nereye gidiyorlar? Bir uyuşturucu evinde ya da fuhuşa sürüklenmiş olabilirler veya uyuşturucu kaçakçılığına ya da çetelere bulaşmış olabilirler.

Majoy, gençlerin çaresiz kaldıklarında koruma için motorlu taşıtı gasp etme ve soygun gibi suçlara başlamalarına yol açan çetelere katıldıklarını, bedenlerini sattıklarını ya da uyuşturucu kullandıklarını sözlerine ekledi.

ABD Kolluk Kuvveti Hizmeti, Cleveland ve Ohio'nun kuzeyindeki diğer bölgelerde artan kayıp vakalarıyla mücadele etmek amacıyla mayısta "Sizi Bulacağız Operasyonu"nu başlattı.

The New York Post'un haberine göre, ABD Kolluk Kuvveti görevlisi Pete Elliott yaptığı açıklamada, "Kolluk Kuvveti Hizmeti federal ve eyalet düzeylerindeki ve yerel seviyedeki kurumlara tehlike altındaki kayıp çocukların bulunması ve kurtarılmasında yardımcı olmaya kendini tamamen adamıştır" dedi.

Dedektifler kayıp çocukları bulmak için Cleveland, Toledo, Akron ve diğer çevre county'lerdeki (sözcük anlamı kontluk; ABD ve BK’de yer alan Türkiye’de karşılığı olmayan idari birim -ed.n.) vakaları tarayarak bazı çocukların yerlerini Kaliforniya ve Arizona uzak kadar yerlerde buldu.

Ülkemizdeki kayıp çocuklar salgınının bir spot ışığına, bizim odağımıza ihtiyacı var. Umarız bu gibi operasyonlar bu odağı keskinleştirir. Her çocuk büyümek için güvenli bir ortamı hak eder ve biz de Kuzey Ohio'daki çocuklar ve aileler için bunu sağlamaya yardımcı olmaya kararlıyız.

2022'de Ohio'da 15 binden fazla çocuğun kayıp olduğu bildirilmiş ve bunlardan 4'ü ölü bulunmuştu.

Eyalet Başsavcısı Dave Yost tarafından hazırlanan bir rapora göre, çocuklardan sadece 5'i bir yabancı tarafından kaçırılırken, 34'ü velayeti olmayan bir ebeveyn tarafından götürülmüştü.

Yetkililer çocukların yüzde 96'sını bulabildi ancak 615'i 2023 itibarıyla hâlâ kayıp.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU