Fransa, Manş faciası nedeniyle 5 sahil güvenlik görevlisine dava açtı

Aralarında kadınların ve çocukların da yer aldığı 27 mülteci, tüm yardım çağrılarına rağmen boğulmuştu

BK hükümetinin verilerine göre geçen yıl en az 45 bin mülteci, Manş Denizi üzerinden ülkeye geçti (Reuters)

Fransa'da Manş Denizi'nde 27 mültecinin öldüğü 2021'deki faciayla ilgili 5 sahil güvenlik görevlisi hakkında hukuki işlem başlatıldı. 

Paris savcılığından perşembe günü yapılan açıklamada, askerler hakkında "tehlike altındayken mültecilere yardım etmedikleri" gerekçesiyle dava açıldığı bildirildi. 

Kimlikleri açıklanmayan kişilerin, bir sonraki duruşmaya kadar serbest bırakıldığı aktarıldı. Duruşmanın ne zaman görüleceğiyse henüz kararlaştırılmadı.

24 Kasım 2021'de yaşanan olayda, Fransa'dan yola çıkıp Manş Denizi üzerinden Birleşik Krallık'a giden göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu, aralarında biri hamile 7 kadının, üç çocuğun ve 17 erkeğin yer aldığı 27 kişi ölmüştü. 

Birleşmiş Milletler'in "Manş Denizi tarihinde tek seferde en fazla kayıp yaşanan facia" diye nitelediği olayın ardından Fransa, geçen yıl soruşturma başlatmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dava metninde, mültecilerin 15 kez Fransız sahil güvenlik personeline yardım çağrısı yaptığı fakat görevlilerin harekete geçmediği belirtildi.

Fransız yetkililerin ancak 10 saat sonra, batan tekneyi gören bir balıkçının yardım çağrısı üzerine olay yerine gittiği ifade edildi. 

İnsan kaçakçılığı yaptığı öne sürülen Ahmed Ebubekir, yürütülen soruşturma kapsamında kasımda tutuklanmıştı. 32 yaşındaki şüphelinin, ölen mültecilerin ailelerine şikayetçi olmamaları için para teklif ettiği öne sürülmüştü. Ebubekir hakkındaki dava devam ediyor.

Öte yandan BK ticari televizyonlarının kamu hizmeti ağı ITV'nin The Crossing (Geçiş) adlı belgeselinde yayımlanan telsiz kayıtlarında, Fransız ve Britanyalı yetkililerin sorumluluğu birbirine attığına dikkat çekilmişti.

Buna göre Fransız yetkililer, mültecilere BK sularında olduklarını söyleyerek yardım edemeyeceklerini belirtmiş, BK ise teknenin Fransız sularında olduğunu savunarak sorumluluk kabul etmemişti.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'un araştırmasında da mültecilerin WhatsApp üzerinden Fransız yetkililere konum bilgisi gönderdiği fakat görevlilerin harekete geçmediği belirtilmişti. 

Olay, BK ve Fransa arasında krize de yol açmıştı. Dönemin BK Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Manş Denizi'ndeki mülteci akınını denetim altında tutmamakla uçlamıştı. Macron ise Johnson'ın faciayı kendi siyasi çıkarları için kullandığını savunmuştu. 


Independent Türkçe, Telegraph, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU