Hamas tünelleri savaşı tekrar başa döndürdü

El-Kassam Tugayları, Cibaliye ve ez-Zeytun'da operasyonlar yürütürken, İsrail roketatarları tespit ederek imha ettiğini açıkladı

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde dün meydana gelen bir patlamanın ardından dumanlar yükseliyor / Fotoğraf: Reuters

İsrail ordusu dün yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin “silahlı hücreler, roket rampaları, silah depolama tesisleri, gözlem noktaları ve tünel koridorlarını tespit ederek imha ettiğini” bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gazze Şeridi'nin en güney bölgesi olan Refah'taki tünelleri öne çıkaran ordu, Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı’nda askeri yapı kurma girişimiyle ilgili istihbarat aldığını da bildirdi. Ordu tarafından yapılan açıklamada, Refah'ın doğusundaki belirli bölgelerde, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafında ve Gazze kentindeki ez-Zeytun mahallesinde ‘hassas operasyonların’ devam ettiği belirtildi. Açıklamada ordunun Refah'ta İsrail'e fırlatılmak üzere tasarlanmış bir dizi tünel açıklığı ve roket rampası tespit ettiği ve bunları imha ettiği bildirildi. Diğer taraftan Hamas, askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları aracılığıyla Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki İsrail güçlerini hedef alarak İsrail'i şaşırttı ve Tel Aviv'in Cibaliye Mülteci Kampı bölgesine tanklar göndermesine neden oldu.

El-Kassam Tugayları, “Cibaliye Mülteci Kampı’nın doğusunda bir İsrail tankını hedef alan ve İsrail askerlerinin sığındığı bubi tuzaklı bir evi patlatarak ölüm ve yaralanmalara neden olan” bir operasyon gerçekleştirdiğini bildirdi. Diğer yandan İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, “Son haftalarda Hamas'ın Cibaliye Mülteci Kampı’nda askeri yeteneklerini yeniden geliştirme girişimlerini gözlemledik. Bu girişimleri engellemek için operasyonlarımızı orada yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

El-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde de “ez-Zeytun mahallesindeki İsrail güçlerini havan mermileriyle vurduğunu” ve Sderot kasabasına iki roket attığını bildirdi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU