Sudan ordusu el-Faşir'i bombaladı

BM ‘ağır silah’ kullanımı konusunda endişeli

El-Faşir'de daha önce yaşanan çatışmalar sonucu alevler içinde kalan bir pazar yeri / Fotoğraf: AFP

Ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin başkenti el-Faşir'de, Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında ağır silahlarla çatışmalar cumartesi günü yeniden başladı. Birleşmiş Milletler'in (BM) açıklamasına göre iki güç arasındaki savaşın patlak vermesinden bir yıldan fazla bir süre sonra 27 kişinin öldüğü ve 130 kişinin yaralandığı şiddetli çatışmalar, şehrin doğusunda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BM Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta Selami cumartesi günü yaptığı açıklamada, el-Faşir'deki çatışmalarda ‘ağır silahlar’ kullanıldığına dair haberlerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Selami, “iki sivilin yaralandığını ve şehrin hastanesine kaldırıldığını, diğer sivillerin ise şehirden kaçmaya çalışırken ağır çatışmaların ortasında kaldığını” belirtti.

Selami, “El-Faşir'in merkezinde ve çevresinde nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ağır silahların kullanılması ve saldırılar çok sayıda can kaybına neden oluyor” dedi. Selami, söz konusu şiddet olaylarının kentte yaşayan 800 binden fazla sivilin hayatını tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan kent sakinleri, “Uçaklar, kentin doğusunu ve kuzeyini bombaladı” derken, el-Faşir Güney Hastanesi'nden bir sağlık kaynağı “Morg ağzına kadar cesetle dolu” ifadesini kullandı. Şehirde ayrıca, sağlık ve insani yardım çalışanları ile insan hakları örgütlerinin dış dünya ile iletişim kuramamasına neden olan bir iletişim kesintisi yaşanıyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU