Kapıkule'de göçmen eylemi: Ahmedi Barış ve Işık Dinine bağlıyız, baskı görüyoruz

Sınır kapısındaki eyleme katılan grup “Ahmedi Barış ve Işık Dinine” bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde baskı gördüklerini iddia etti. Edirne Valiliği gözaltına alınanlar arasında 2 Birleşik Krallık vatandaşının da bulunduğunu açıkladı

Fotoğraf: Independent Türkçe 

Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen yaklaşık 100 kişilik grup eylem yaptı. Sosyal medya üzerinden organize oldukları belirtilen grup önce ellerinde bulunan pankartları açarak sınır kapısından geçmek istedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Farklı ülkelerden göçmenlerin oluşturduğu grup emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu gözaltına alınarak Edirne Göç İdaresi’ne götürüldü.

Ahmedi Barış ve Işık Dini’ne bağlıyız

Göstericilerin dağıtılmasının ardından sınır kapısı yeniden trafiğe açıldı, Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeleri kullanıldı:

24.05.2023 günü saat 09.45 sularında otobüslerle Kapıkule Gümrük Kapısı önüne gelen marjinal bir grup kendilerinin “Ahmedi Barış ve Işık Dinine” bağlı olduklarını, bulundukları ülkelerde sözde bu nedenle baskı gördüklerinden bahisle Avrupa’ya gitmek istediklerini beyan etmişlerdir.

Yasal mevzuat çerçevesinde bu şekilde geçişlerine kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilen grup içerisindeki bazı provokatörlerin etkisiyle gümrük sahasına zorla girmeye teşebbüs edilmesi üzerine gümrük muhafaza, jandarma ve polis ekiplerince orantılı bir müdahale gerçekleştirilerek, grubun tamamı gözaltına alınmıştır.

Organizatörler aranıyor

Gözaltına alınan grup içerisinde İngiltere, Tayland, İran, Irak, Azerbaycan, Cezayir, Ürdün ve Türk uyruklu şahısların bulunduğu görülmüş olup provokatif bir amaç taşıdığı değerlendirilen bu olayın organizatörleri ve azmettiricilerine ilişkin adli tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir.

Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendilerini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul’a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısına kadar birlikte geldikleri tespit edilmiştir.

Grubun gözaltına alınması sonrasında Kapıkule Gümrük Kapısından giriş ve çıkış işlemlerine ivedilikle devam edilmiş olup, halihazırda da bahse konu gümrük kapımızda vatandaşlarımıza sorunsuz şekilde hizmet verilmektedir.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU