Gizli Pentagon belgeleri: "Tayvan, Çin'in hava saldırılarına karşı kendini savunamaz"

Pentagon'dan sızan belgelerde ABD yönetiminin Tayvan hava savunmasını ve savaş hazırlıklarını yetersiz bulduğu değerlendirmesi yer aldı

Tayvan Hava Kuvvetleri'nin 70 bin personeli ve 400'den fazla savaş uçağı bulunuyor (Reuters)

ABD Savunma Bakanlığı'ndan sızdırılan istihbarat belgelerinde Tayvan'ın olası bir askeri harekat durumunda Çin'in hava üstünlüğünü alt edemeyeceği değerlendirmesi yapıldı.

Washington Post'un aktardığına göre, istihbarat raporunda Tayvanlı yetkililerinin hava savunma sistemlerinin füze saldırılarını doğru şekilde tespit edebileceğinden şüphe duydukları belirtildi.

Pentagon'dan sızan raporda, Tayvan Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların en az yarısının tam kapasiteyle görev yaptığı ve olası bir saldırı durumunda bu uçakları korunaklı bir alana çekmenin en az bir hafta süreceği belirtildi.

Gizli belgede olası bir çatışma durumunda Çin'in, Rusya'nın Ukrayna'da yaptığından daha hızlı şekilde hava kontrolünü sağlayacağına dikkat çekildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çin'in Tayvan'dan 14 kat büyük bir orduya sahip olduğuna dikkat çekilen belgede, Çin ordusunun modernizasyon çabaları, artırılan operasyon temposu ve tatbikatlarda sivil gemilerin kullanılmasının ABD istihbaratının sıradışı hareketleri tespit etme yeteneğini azalttığı belirtildi.

Pentagon belgesinde hareketli fırlatma platformlarına sahip olan Çin'in kısa mesafe balistik füze sisteminin, Tayvan hava savunmasını zorlayacağı değerlendirmesi yapıldı. 

Pentagon yetkilileri Tayvan'la ilgili belgeye, adada yapılan füze saldırısı tatbikatlarının fazla "senaryolaştırılmış" olduğu ve sivil yetkililerle halkı gerçek bir olaya hazırlamak için yetersiz kaldığı notlarını düştü.

ABD Genelkurmay Başkanlığı belgeyle ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Tayvan Savunma Bakanlığı ise askeri hazırlıklar konusunda dışardan görüşlere saygı duydukları yönünde bir açıklama yaptı.

Şubatta bir televizyon programında konuşan CIA Direktörü William Burns, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in orduya 2027'ye kadar Tayvan'ı ele geçirmeye hazır olma talimatı verdiğini söylemişti. Burns, Çin liderliğinin Tayvan'a yönelik bir operasyonun başarılı olup olmayacağı konusunda şüpheleri olduğunu belirtmişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise kasımda yaptığı açıklamada, Çin ordusunun 1970'lerden bu yana gerçek bir çatışma içinde bulunmadığına dikkat çekerek, Tayvan'a saldırının "çok, çok tehlikeli bir oyun" olacağını söylemişti.

Tayvanlı amiral: Adada mühimmat stoğu yapılmalı

Pentagon'dan sızan belgeler Tayvan'ın olası bir Çin işgaline hazır olmadığı değerlendirmesi yaparken, CNN'de yer alan haberde Tayvan'ın Çin işgalini nasıl engelleyebileceğine ilişkin bir analiz yayımlandı.

Analizde Tayvan'a işgal öncesinde yapılacak mühimmat yığınağının kritik bir önemde olduğuna dikkat çekildi.

Tayvan'ın Ukrayna'nın aksine bir kara sınırına sahip olmadığının hatırlatıldığı analizde, çatışma başladıktan sonra herhangi bir silah sevkiyatının Çin tarafından kolayca engellenebileceği belirtildi.

2017-2019'da Tayvan Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Amiral Lee Si-min, "Savaş stoğuna sahip olmak Tayvan için anlamlı ve hayati önemde. ABD askeri olarak doğrudan müdahil olmak istemese bile, bu tip bir stok savunmamız için çok etkili olabilir" diye konuştu.


Independent Türkçe, The Washington Post, CNN
 

DAHA FAZLA HABER OKU